FeSe tabanlı kristallerin üretimi,karakterizasyonu ve fiziksel özelliklerinin araştırılması
Production, characterization and investigation of physical properties of FeSe based crystals
- Tez No: 573066
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada, self-flux ve katı hal yöntemiyle çeşitli FeSe tabanlı tek ve polikristal malzemelerin üretimi yapılmış, yapısal, manyetik ve süperiletkenlik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen malzemelerin yapısal ve morfolojik özelliklerinin incelenmesi için X-Işını Kırınımı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Enerji Dağıtıcı X-Işını Spektrometresi (EDS) analizleri yapılmıştır. Malzemelerin süperiletken ve manyetik özellikleri, magnetodirenç, sıcaklığa ve alana bağlı manyetizasyon ölçümleri yapılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the single and poly-crystals of various FeSe based crystals were produced by self-flux and solid state techniques and their structural, magnetic and superconducting properties were investigated. X-Ray Diffraction, Scanning Electron Microscopy (SEM), and Energy Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDS) analyzes were performed to investigate the structural and morphological properties of the obtained materials. Superconducting and magnetic properties of the materials were investigated by magnetoresistance, temperature and field dependent magnetization measurements.