Erciş üzüm çeşidinde farklı budama şarjı ve bitki besleme uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects of different pruning charges and plant nutrition applications on yield and quality in Ercis grape cultivar
  1. Tez No: 573067
  2. Yazar: ALİ TUTUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHAN İLKNUR GAZİOĞLU ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, iki farklı göz sayısında uygulanmış budama şarjı ile bitki besleme amaçlı organik ve inorganik kapsamlı bitki besleme preparatlarının, verim ve kalite unsurlarında meydana getirdiği etkiler ele alınmıştır. Çalışmada 30 ve 40 göz/omca olarak oluşturulan her bir budama grubuna, Tavuk gübresi (TG), Tavuk gübresi+Kimyasal yaprak gübresi (TG+KYG) ve Tavuk gübresi+Organik yaprak gübresi (TG+OYG) uygulanmış; sonuçlar verim ve kalite yönüyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of organic and inorganic plant nutrition applications with pruning charge applied in two different bud numbers on yield and quality were investigated In the study, except control groups, in pruning applications of 30 or 40 buds per vine were fertilized with Poultry manure (PM), Poultry manure + Chemical foliar fertilizer (PM + CFF) or Poultry manure + Organic foliar fertilizer (PM+ OFF) and their results were evaluated on yield and quality.