Bir hastanenin psikiyatri kliniklerinde yatan hastaların algıladıkları konfor düzeyi ve konfor düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the comfort level and the factors affecting the comfort level perceived by patients ġn psychiatric clinics of A hospital
- Tez No: 573077
- Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, bir hastanenin psikiyatri kliniklerinde yatan hastaların algıladıkları konfor düzeyini ve konfor düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla İstanbul'da hizmet veren özel bir hastanenin psikiyatri kliniklerinde yatan 106 hasta ile yapılmıştır. Veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu ve Genel Konfor Ölçeği (GKÖ) ile toplanmış, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA ve Tukey testleri ile değerlendirilmiştir. alışmada, genel konfor düzey puan ortalamasının 2,67 olduğu; GKÖ toplam puanı üzerinden incelendiğinde en yüksek puanın 2.84 ile rahatlama düzeyinde, en düşük puanın 2,48 ile ferahlama düzeyinde olduğu saptanmıştır. Alt boyut puanları incelendiğinde, en yüksek puanı 3,31 ile sosyokültürel boyuttaki rahatlama düzeyinde; en düşük puanın 2,05 ile fiziksel boyuttaki ferahlama düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Çalışmada yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, gelir durumu, birlikte yaşadığı kişiler, eğitim durumu, yattığı klinik, kronik hastalık varlığı, yatış biçimi ile hastaların algıladıkları konfor düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 106 patients who were hospitalized in psychiatry clinics of a private hospital in Istanbul in order to determine the perceived comfort level and the factors affecting the comfort levels of the inpatients in a hospital. Data; Data were collected by using the Descriptive Information Form and General Comfort Questionnaire (GCQ) and evaluated by number, percentage, mean, standard deviation, t-test, ANOVA and Tukey tests. In the study, the general comfort level of the patients included in the study was evaluated between 1-4 points. When the total scores of GCQ were examined, it was found that the highest score was 2.84 with relief and the lowest score with 2.48. When the subscale scores were examined, the highest score was 3.31 with socio-cultural relaxation level; the lowest score was found to be 2.05 with a physical level of relief. In the study, no statistically significant difference was found between age, gender, marital status, working status, income status, coexistence, education level, clinical, chronic illness, hospitalization style and comfort level perceived by the patients (p>0.05).