Çukurova bölgesinde narenciye ağaçlarının ısıl korunması için faz değiştiren madde geliştirilmesi
Development of phase change materials for thermal protection of citrus trees in Cukurova Region
  1. Tez No: 573076
  2. Yazar: YALÇIN YALAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME ÖMÜR PAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada narenciye ağaçlarının donma hasarından korunması amacıyla termal enerji depolama özelliğine sahip faz değiştiren maddeler (FDM) geliştirilmiştir. Donma hasarı sıcaklık sıfır santigrat derecenin altına düştüğü zaman bitkilerin zarar görmesiyle oluşan ve ciddi ekonomik kayıplara sebep olabilen meteorolojik bir olaydır. Çukurova bölgesinde zaman zaman görülen don olayı sırasında ağaç gövdesinin sıcaklığını güvenli bir seviyede tutmak amacıyla etanol, etilen glikol ve propilen glikolün sulu çözeltileri faz değiştiren maddeler olarak araştırılmıştır. Geliştirilen alkol çözeltilerinin soğuma-ısınma eğrileri, diferansiyel taramalı kalorimetre analizleri ve termal iletkenlikleri ölçülmüştür. FDM olarak hazırlanan çözeltilerin ısıl korumada kullanılabilmesi için uygun paketler geliştirilerek performansları bir narenciye fidan gövdesi örneği üzerinde ölçülmüştür. Deneyler sırasında karşılaşılan aşırı soğuma problemi gümüş iyodürün çekirdekleştirici madde olarak kullanılmasıyla çözülmüştür. Termal koruma performansı en iyi olan etanol çözeltisi olmakla beraber her üç çözeltinin de ağaçların ısıl korunmasında FDM olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, phase change materials (PCM) with the ability to store thermal energy were developed with the aim of protecting citrus trees from frost damage. Frost damage is a meteorological event, which happens when temperature falls below zero degrees centigrade and plants begin to be damaged leading to serious economic loses. Ethanol, ethylene glycol and propylene glycol aqueous solutions were evaluated as phase change materials for the purpose of keeping plants at a safe temperature during frosts in the Cukurova region where frost events happen occasionally. Cooling-heating curves, differential scanning calorimetry analysis, and thermal conductivity measurements of the developed alcohol solutions were done. Packaging for the PCMs were developed for use as thermal protection and their performance was measured on a sample of citrus seedling. Supercooling of the developed solutions was a problem faced during the experiments which was solved by using silver iodide as a nucleating agent. As a result, it was concluded that ethanol solution had the best thermal protection performance, but all three solutions can be used as PCMs for thermal protection of plants.