Learning efficient visual embedding models under data constraints
Veri kısıtlamaları altında verimli görüntü gömme modelleri öğrenme
  1. Tez No: 573080
  2. Yazar: MERT BÜLENT SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM AKSOY, YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN GÖKBERK CİNBİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Derin öğrenme modelleri, düşük ve orta seviye desenleri ve üst seviye anlambilimden oluşan zengin kümeleri öğrenmek için büyük ölçekli veri kümelerini gerektirir. Bu nedenle, yüksek kapasiteli bir sinir ağı göz önüne alındığında, bir modelin performansını iyileştirmenin bir yolu, modelin üzerinde çalıştığı veri kümesinin boyutunu artırmaktır. Bir ağı eğitmek için gereken hesaplama gücü miktarını elde etmenin kolay olduğu göz önüne alındığında, veriler mevcut makine öğrenme çözümlemelerinin yükseltilmesinde ciddi bir tıkanıklık haline gelir. Bu tezde, bilgisayar görme uygulamalarında yükselen iki ana veri darboğazını inceliyoruz: (I) çeşitli nesne kategorileri kümesinde eğitim verisi bulma zorluğu, (II) sinir ağı modellerini eğitim amacıyla hassas kullanıcı bilgisi içeren verilerin kullanılmasının zorluğu. Bu konuları ele almak için sırasıyla sıfır atış öğrenme ve merkezi olmayan öğrenme şemalarını inceliyoruz. Sıfır atış öğrenme, denetimli ve sıfır atış sınıfları arasındaki dağılım farklılıkları nedeniyle denetimsiz öğrenme yoluyla önemli ilerlemenin potansiyel olarak gerçekleştirilebileceği en umut verici sorunlardan biridir. Bu nedenle, birkaç çalışma, ayrımcı alan uyarlama tekniklerinin sıfır atış öğrenmeye dahil edilmesini araştırmaktadır; ancak bu, sıfır atış öğrenmenin doğruluğunda mütevazi gelişmelere yol açmaktadır. Buna karşılık, denetlenmeyen örneklerden doğal olarak öğrenebilecek ve görünmeyen sınıflara yönelik eğitim örneklerini yalnızca sınıf gömülerine dayanarak sentezleyen bir üretici modeli öneriyoruz. Bu nedenle, sıfır atış öğrenme problemini denetlenen bir sınıflandırma görevine indirgiyoruz. Önerilen yaklaşım iki önemli bileşenden oluşmaktadır: (I) denetlenmemiş veri örneklerinin özelliklerini taklit eden örnekler üretmeyi öğrenen koşullu bir üretici grup ağı ve (II) Sentezlenen örneklerden elde edilen gradyan sinyalinin kalitesini ölçen gradyan eşleşmesi kaybı. Gradyan eşlemesi kayıp formülasyonumuzu kullanarak, üreticiyi doğru sınıflandırıcıların eğitilebileceği örnekler üretmesi için zorlarız. Çeşitli sıfır atış öğrenme ölçütü veri seti üzerinde elde edilen deneysel sonuçlar, yaklaşımımızın gelişmiş sıfır atış öğrenme modellerine göre genelleştirilmiş sıfır atış sınıflandırmada önemli gelişmelere yol açtığını gösteriyor. İşbirlikçi öğrenme teknikleri, sahipleri tarafından paylaşılmayan bazı özel veri setleri üzerinde eğitim sağlayarak gizlilik koruma çözümü sunar. Bununla birlikte, son zamanlarda, mevcut işbirlikçi öğrenme çerçevelerinin üretken bir çekişmeli ağ saldırısı yapan aktif bir düşmana karşı savunmasız olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada, bu tür saldırılara karşı tasarım açısından dayanıklı yeni bir sınıflandırma modeli öneriyoruz. Daha spesifik olarak, bir çekişmeli üretken ağ saldırısı için gerekli bilgileri etkin bir şekilde saldırgandan saklayan, sınıfa özgü özel anahtarlar kullanarak sınıf puanlarını koruyan bir anahtar tabanlı sınıflandırma modeli ve ilkeli bir eğitim programı sunuyoruz. Ayrıca, model karmaşıklığını arttırmadan saldırılara karşı sağlamlığı artırmak için yüksek boyutlu anahtarların nasıl kullanılacağını gösteriyoruz. Detaylı deneylerimiz önerilen tekniğin etkinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Deep learning models require large-scale datasets to learn rich sets of low and mid-level patterns and high-level semantics. Therefore, given a high-capacity neural network, one way to improve the performance of a model is increasing the size of the dataset which the model is trained over. Considering that it is easy to get the amount of computational power required to train a network, data becomes a serious bottleneck in scaling up the existing machine learning pipelines. In this thesis, we look into two main data bottlenecks rise in computer vision applications: I. the difficulty of finding training data for diverse sets of object categories, II. the complication of utilizing data containing sensitive user information for the purpose of training neural network models. To address these issues, we study zero-shot learning and decentralized learning schemes, respectively. Zero-shot learning (ZSL) is one of the most promising problems where substantial progress can potentially be achieved through unsupervised learning, due to distributional differences between supervised and zero-shot classes. For this reason, several works investigate the incorporation of discriminative domain adaptation techniques into ZSL, which, however, lead to modest improvements in ZSL accuracy. In contrast, we propose a generative model that can naturally learn from unsupervised examples, and synthesize training examples for unseen classes purely based on their class embeddings, and therefore, reduce the zero-shot learning problem into a supervised classification task. The proposed approach consists of two important components: I. a conditional Generative Adversarial Network that learns to produce samples that mimic the characteristics of unsupervised data examples, and II. the Gradient Matching (GM) loss that measures the quality of the gradient signal obtained from the synthesized examples. Using our GM loss formulation, we enforce the generator to produce examples from which accurate classifiers can be trained. Experimental results on several ZSL benchmark datasets show that our approach leads to significant improvements over the state of the art in generalized zero-shot classification. Collaborative learning techniques provide a privacy-preserving solution, by enabling training over a number of private datasets that are not shared by their owners. However, recently, it has been shown that the existing collaborative learning frameworks are vulnerable to an active adversary that runs a generative adversarial network (GAN) attack. In this work, we propose a novel classification model that is resilient against such attacks by design. More specifically, we introduce a key-based classification model and a principled training scheme that protects class scores by using class-specific private keys, which effectively hides the information necessary for a GAN attack. We additionally show how to utilize high dimensional keys to improve the robustness against attacks without increasing the model complexity. Our detailed experiments demonstrate the effectiveness of the proposed technique.