Bilgisayar ve internet teknolojilerinin görsel sanatlar eğitiminde destekleyici materyal olarak kullanılması
Utilization of computer and online technologies as supportive materials in visual arts education
- Tez No: 456202
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Eğitim ve Öğretim, Documentation and Information, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bilgisayar ve İnternet teknolojilerinin sağladığı imkanların görsel sanatlar dersi içeriklerinde kullanılması ile daha verimli bir ders ortamı oluşturulması, bilgi ve kazanımların kalıcılığını sağlanması amacı ile bu olanakların ders içeriklerinde kullanma yöntemlerinin irdelenmesidir. Bilgisayar ve İnternet teknolojilerinin sağladığı avantajlar ile oluşturulmuş ders içeriklerinin, klasik yöntem ile yapılan eğitime göre avantaj ve dezavantajları tez içerisinde analiz edilmektedir. Bilgisayar ve İnternet destekli eğitimin görsel sanatlar eğitimi sürecine etkilerini öğrencilerin araştırma ve uygulama alışkanlıklarına yönelik tutumlarına etkisi yine bu çalışmada değerlendirmektir. Çalışmanın kapsamı, araştırmanın amacı dahilinde farklı düzeyde bilgisayar ve İnternet imkanlarına sahip beş farklı okul ve eğitim ortamında öğrencilerin araştırma ve uygulama amacı ile bu teknolojilere yaklaşımları değerlendirilmiş, elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objectives of this study are recommending a more efficient learning environment by utilizing the possibilities brought by computerand online Technologies in a visual course lesson content for students examining the methods that provide permanence of informations and attainments; Analysing advantages and disadvantages of computerand İnternet supported the education teaching content in comparison to traditional methods; and finally evaluating the effect of this computer aided environment on visual arts education processand attitudes of students for researc hand practice attitutes. In order to propose the recommended approach in this study, IT based research and utilization approaches of students from five different schools with different education environments and varying levels of computer and İnternet access possibilities were analyzed.