ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüslü hastalarda total oklüde külprit arteri öngören bulgular ve total oklüde külprit arter varlığının uzun dönem klinik sonuçları
Parameters that predict total occluded culprit artery in patients with miyocardial infarction without st segment elevation and long term clinical results of total occluded culprit artery presence
- Tez No: 573093
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Giriş: ST yükselmesi olmayan miyokard infaktüsünde (NSTEMI), külprit arter total oklüzyonu sıklığı ve prognostik öneminin sistemik değerlendirildiği meta-analizler, oklüde külprit arterin artmış mortalite ve miyokard infarktüsü riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Günümüzde bu hasta grubunun anjiyografi öncesi tespiti için kullanılabilecek güvenilir bir yöntem yoktur. Çalışmamızda NSTEMI'de, akut total oklüzyonu öngörmede kullanılabilecek belirteçlerin saptanması ve oklüde külprit arter mevcudiyetinin uzun dönem takip sonuçları üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Metod: Çalışmaya NSTEMI tanısı almış ve koroner anjiyografi uygulanan ardışık 363 hasta (ort yaş 56.1± 11.5 yıl, % 71.3 erkek) dahil edildi. Hastalar oklüde külprit koroner arter (TIMI 0-1) saptanan ve saptanmayanlar (TIMI 2-3) olarak iki gruba ayrıldı. Takip süresi median 293 gün olurken, majör advers kardiyak olay (MACE); mortalite, MI, iskemiye bağlı revaskülarizasyon ve hastane yatışı gerektiren kalp yetersizliği olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: Systemic reviews and meta-analysis regarding the prevalence and prognostic significance of total occlusion of the culprit artery in non-ST elevation myocardial infarction (NSTEMI) haveshown the relation between occluded culprit artery and increased mortality and MI risk. There is yet no reliable method to identify this high risk patient group prior to coronary angiography. We sought to determine the predictors of acute total occlusion and the relation of occluded culprit artery with long-term clinical outcomes in patients with NSTEMI. Methods: A total of 363 consecutivepatients (mean age 56.1±11.5 years,71.3 % male) with a diagnosis of NSTEMI who underwent coronary angiography were enrolled in the study. Patients were divided into two groups according to the presence (TIMI 0-1) or absence of acute total occlusion of the culprit artery (TIMI 2-3). Follow-up data at a median of 293 days post discharge were available. Major adverse cardiac events (MACE) were defined as death, myocardial infarction, ischemia driven revascularization and hospitalization for heart failure.