ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüslü hastalarda mikroalbuminüri ve uzun dönem kardiyovasküler klinik sonuçları
Microalbuminuria and its effect on LONG-TERM cardiovascular clinical outcomes in patients with myocardial infarction without st segment elevation
  1. Tez No: 761983
  2. Yazar: SEMİH EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT TERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar (KVH) yetişkin hasta grubunda en önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Kronik böbrek hastalığında (KBH) hasarı temsil eden önemli bir ölçü olan mikroalbüminürinin miyokard infarktüslü (MI) hastalarındaki prognostik değeri ile ilgili sınırlı veri bulunmaktadır. ST segment yükselmesiz MI'lı (NSTEMİ) hastalarda, risk tahminin önceden yapılması kardiyovasküler sonlanımları etkilediği bilinmektedir. Çalışmamızda mikroalbuminürinin, uzun dönem takipte kardiyovasküler klinik sonuçlar üzerine etkisini ve bağımsız ön gördürücü olarak önemini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya NSTEMİ tanısı almış ve spot idrar albumin testi yapılmış ardışık 160 hasta (ortalama yaş 60.7±13.9 yıl ve %68.1 erkek) alındı. Hastalar mikroalbuminüri saptanan (>20 mg/l) ve saptanmayanlar (
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases (CVD) are the most important cause of mortality and morbidity among adults. While microalbuminuria is an important measure representing damage in chronic kidney disease (CKD), there are limited data regarding its long term prognostic value in patients with myocardial infarction (MI). It is known that risk estimation affects cardiovascular outcomes in patients with non-ST-segment elevation MI (NSTEMİ). We sought to determine the effect of microalbuminuria on cardiovascular clinical outcomes in long-term follow-up and its importance as an independent predictor. Materials and Methods: A total of 160 consecutive patients (mean age 60.7±13.9 years and 68.1% male) diagnosed with NSTEMI and who perfomed spot urine albumin test were enrolled in the study. Patients were divided into two groups as those with microalbuminuria (>20 mg/l) and those who were not detected (