İlk trimester gebelik sonuçlarını öngörmedeultrasonografik belirteçlerin rolü
The role of ultrasonographic signs to predict firsttrimester pregnancy outcome
- Tez No: 573104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GELİŞEN, DOÇ. DR. MEHMET METİN ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İLK TRİMESTER GEBELİK SONUÇLARINI ÖNGÖRMEDE ULTRASONOGRAFİK BELİRTEÇLERİN ROLÜ Amaç: İlk trimester boyunca bazı ultrasonografik parametrelerin incelenmesi ve ilk trimester gebelik sonuçlarını öngörmedeki rolünü araştırmak Materyal ve metod: Ankara Etlik Zübeyde Kadın Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi Gebe polikliniğinde 210 kadını içeren prospektif kohort çalışması gerçekleştirildi. Gestasyonel yaş son adet tarihine dayalı olarak hesaplandı. EKAH ve yolk kese çapı ilk 12 hafta boyunca değerlendirildi ve takiben gebelikler ilk trimesterin ötesinde devam edenler ve spontan abort ile sonuçlananlar arasında karşılaştırıldı. Tek yönlü varyans analizi yolk kese çapı ve menstruel yaş (SAT'a göre yaş) arası ilişkiyi, EKAH ve menstruel yaş arası ilişkiyi değerlendirmek için kullanıldı. SATyaş-OKÇ yaş farkı, Yolk kese çapının Ortalama Kese Çapı(OKÇ)'ye oranı, OKÇ-CRL farkı abort eden ve etmeyen grupta bağımsız T-testi ile karşılaştırıldı. Parametreler için regresyon analizi uygulandı ve uygun eğrileri çizildi. Fisher Exact testi, EKAH 5,5 gün değerinin belirleyiciliği için kullanıldı. Tartışma: Yolk kesesi çapı tüm gruplarda bakıldığında anlamlı farklılık 6-8 hf dışındaki gebelerde saptandı.(p ≤0,001) Yolk kesesi çapı, gestasyonel kese çapı ve CRL uzunluğu attıkça artmaktadır.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF ULTRASONOGRAPHIC SIGNS TO PREDICT FIRST TRIMESTER PREGNANCY OUTCOME Objectives: Examining certain ultrasonographic parameters during the first trimester of pregnancy and determining their role to predict first trimester outcome. Materials and methods: It's a prospective cohort study including 210 pregnant women that attended to Ankara Etlik Zübeyde Hanım Women's Health Training and Research Hospital Antenatal Care Unit. Patients' gestational age were calculated according to last menstrual period. Embrional heart rate (EHR) and Yolk sac diameter were evaluated ultrasonographically during first 12 weeks of pregnancy and then aborted patients were confronted with non-aborted ones at the end of 12 weeks of pregnancy. Mono-directional variance analysis were used to determine the correlation between Yolk sac diameter and menstrual age, also between EHR and menstrual age. '(Menstrual Age) minus (Mean Sac Diameter related Age)' , 'Yolk Sac Diameter/ Mean Sac Diameter ratio' , '(Mean Sac Diameter) minus (Crown-Rump Length)' were compared between 'the group of first trimester aborted' and 'the group of first trimester non-aborted' with Independent T-Test. Regression analysis were performed for parameters and suitable graphs and curves were drawn. Fisher Exact Test were performed to determine the decisiveness of 'EHR 5.5 days' values. Discussion: Yolk sac was decisive to predict abortion except 6-8 weeks of first trimester pregnancy (p≤0.001). Yolk sac diameter were increasing as gestational sac diameter and CRL (Crown-Rump Length) increased.