Antenatal dönemde tanı almış izole pelviektazi ve/veya hidroüreteronefroz olgularının postnatal sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the postnatal results of theisolated pelviectasis and/or hydroureteronephrose cases diagnosed in antenatal period
- Tez No: 690107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada ikinci trimester (17-25.hafta) fetal ultrasonografide izole pelviektazi/hidronefroz saptanan fetusların perinatal, neonatal ve infantil dönem sonuçlarını araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 2014 - 2020 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji Kliniğinde, ikinci üç ay ayrıntılı fetal ultrasonografi taramasında izole pelviektazi ve/veya hidronefroz tanısı almış tüm gebelikler retrospektif olarak incelenmiştir. Ek fetal renal anomali saptanan fetuslar, kromozomal anomali tanısı alan fetuslar, üriner sistem dışında ek anomalisi olan fetuslar, antenatal takipleri başka bir merkezde yapılan olgular ve ilk kez üçüncü trimesterde hidronefroz tanısı alan olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. 17-25. gebelik haftaları arasında pelviektazi ve/veya hidronefroz tanısı alan 364 gebe retrospektif olarak incelenmiş ve çalışma kriterlerini karşılayan toplam 161 gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların antenatal ve postnatal takip bilgileri hastanemiz elektronik kayıt sisteminden elde edilmiştir. Renal pelvis antero-posterior (AP) çapının ≥4 mm saptandığı olgular pelviektazi olarak tanımlanmıştır. Pelvis renalis AP çapı 4-7 mm arası olan olgular hafif; 7-10 mm arası olan olgular orta; >10 mm olan olgular ciddi pelviektazi olarak tanımlanmıştır. Olgular üçüncü trimesterde ultrasonografik kontrole çağrılmıştır. Bilateral orta hidronefroz (AP çap 7-10 mm) ve/veya ciddi hidronefroz (AP çap >10 mm) saptanan olgular, eşlik eden oligohidroamnioz, intrauterin gelişme geriliği (IUGR), dilate kalın duvarlı mesane ve progrese olan hidronefroz varlığında gebeler yakın izleme alınmış ve ayda bir ultrasonografik incelemeyle takip edilmiştir. İkinci trimesterde tanı alan izole pelviektazili fetuslerin pelvis renalis AP çaplarındaki değişimler kayıt altına alınmıştır. Ek olarak pelviektazinin unilateral veya bilateral olması, böbrek boyutları, böbreklerde kaliektazi varlığı, kortiko-meduller diferansiasyonun varlığı, bunlara eşlik eden bir üreter dilatasyonunun olup olmadığı, mesane boyutu, amniyon sıvı miktarı (AFI) kayıt altına alınmıştır. Doğum sonrası yenidoğanların doğum kiloları, 1. ve 5. dakika Apgar skorları, cinsiyetleri, böbrek fonsiyon testleri, idrar kültürüleri, postnatal görüntülemeleri, İYE profilaksisi gereksinimleri, non-obstrüktif veya obstrüktif neden varlığı, doğum sonrası yoğun bakım ihtiyaç gereksinimleri, cerrahi müdahale gereksinimleri, cerrahi yapılan olguların cerrahi tedavi bilgileri, cerrahi tedavi yapılmayan yenidoğanların yenidoğan takip bilgileri kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 161 olgunun %36'sının (n=59) pelviektazi ve/veya hidroüreteronefroz bulguları antenatal dönemde tamamen düzelirken, %28'inde (n=44) postnatal dönemde tamamen düzelme olmuştur. 58 (%36) olgunun ise postnatal dönemde takipleri renal bulguların persiste etmesinden dolayı devam etmektedir. Olguların ortalama antenatal tanı haftası 22,27±1,90 gebelik haftası olarak saptanmıştır. İzole pelviektazi ve/veya hidronefrozun erkek/kız fetüslerde görülme oranı 3,6:1 ile erkek fetüslerde daha sık izlenmiştir. Üçüncü trimesterde pelviektazi daha sık unilateral (%52,5) izlenmiş olup sol böbrekte (%56,9) daha fazla görülmüştür. Neonatal dönemde 30 olguda (%18,6) obstrüktif bir renal patoloji tespit edilmiş olup en sık UPJ darlığı saptanmıştır. 34 olguya (%21,1) postnatal dönemde operasyon ihtiyacı doğmuştur. En sık %15,5 oranında (n=25) UPJ darlığı nedeniyle piyeloplasti operasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the perinatal, neonatal and infantile period results of fetuses with isolated pelviectasis/hydronephrosis in second trimester fetal ultrasonography (17-25 gestational weeks). Material and method: In our study, among 2014-2020 diseases, all pregnancies with isolated pelviectasis and/or hydronephrosis in the second trimester antenatal ultrasonographic screening in Zeynep Kamil and Child Women Health and Research Center Diseases and Obstetrics Perinatology Clinic were retrospectively evaluated. Fetuses with additional fetal renal anomaly, fetuses diagnosed with chromosomal anomaly, fetuses with additional anomalies other than urinary system, cases whose antenatal follow-up was performed in another center, and those diagnosed with hydronephrosis for the first time in the third trimester cases were excluded from the study. A total of 364 pregnant women who were diagnosed with pelviectasis and/or hydronephrosis in the perinatology clinic of our hospital were analyzed retrospectively, and a total of 161 pregnant women who met the inclusion criteria were included in the study. Antenatal and postnatal follow-up information of the cases were obtained from the electronic registry system of our hospital. Cases with an antero-posterior (AP) diameter of the renal pelvis ≥ 4 mm were defined as pelviectasis. Patients with pelvic renalis AP diameter between 4-7 mm were mild; Cases between 7-10 mm are moderate; Cases >10 mm were defined as severe pelviectasis. The cases were called for ultrasonographic control in the third trimester. Pregnant women should be followed up closely in cases of bilateral moderate hydronephrosis (AP diameter 7-10 mm) and/or severe hydronephrosis (AP diameter >10 mm), accompanying oligohydramnios, intrauterine growth retardation (IUGR), dilated thick-walled bladder, progressive hydronephrosis. was followed up with monthly ultrasonographic examination. Changes in pelvis renalis AP diameters of fetuses with isolated pelviectasis diagnosed in the second trimester were recorded. In addition, unilateral or bilateral pelviectasis, kidney dimensions, presence of caliectasia in the kidneys, presence of corticomedullary differentiation, presence of accompanying ureteral dilatation, bladder size, amniotic fluid amount (AFI) were recorded . Postnatal newborns' birth weight, 1st and 5th minute Apgar scores, gender, kidney function tests, urine cultures, postnatal imaging, UTI prophylaxis requirements, non-obstructive The presence of an obstructive or obstructive cause, postnatal intensive care needs, surgical intervention requirements, surgical treatment information of the cases who underwent surgery, and newborn follow-up information of the newborns who did not undergo surgical treatment were recorded. Results: Of the 161 cases included in the study, 36% (n=59) were diagnosed with isolated pelviectasis and/or hydroureteronephrosis in the second trimester and resolved in the antenatal period, while 28% (n=44) resolved in the postnatal period. The follow-up of 58 (36%) cases in the postnatal period continues due to the persistence of renal findings.The mean antenatal diagnosis week of the cases was determined as 22.27±1.90 weeks of gestation. The incidence of isolated pelviectasis and/or hydronephrosis in male/female fetuses was 3.6:1, and was more common in male fetuses. In the third trimester, pelviectasis was observed more frequently unilaterally (52.5%), and it was more common in the left kidney (56.9%). An obstructive renal pathology was detected in 30 cases, and UPJ stenosis was the most common. 34 cases needed an operation in the postnatal period. Most commonly, pyeloplasty was performed for UPJ stenosis.