11-14 haftalık ve 18-22 haftalık gebelik döneminde ultrasonografik olarak değerlendirilen değişkenler ve anne serumu belirteçlerinin gebelik sonuçlarını öngörmedeki değeri
Prognostic value of ultrasonographic evaluation, doppler examination and serum biochemical analyte parameters in 11-14 and 18-22 weeks of pregnancy for prediction of pregnancy outcome
  1. Tez No: 573745
  2. Yazar: ALİ ÖZGÜR ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NURİ DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
11-14 HAFTALIK VE 18-22 HAFTALIK GEBELİK DÖNEMİNDE ULTRASONOGRAFİK OLARAK DEĞERLENDİRİLEN DEĞİŞKENLER VE ANNE SERUMU BELİRTEÇLERİNİN GEBELİK SONUÇLARINI ÖNGÖRMEDEKİ DEĞERİ Amaç: Gebeliğin sık gözlenen komplikasyonlarını ve fetal anomaliyi öngörmede belirleyici olabilecek ultrasonografik ve biyokimyasal belirteçlerin tespiti Gereç ve Yöntem: Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Antenatal polikliniğine başvuran, 11 hafta-13 hafta 6 günlük aralığında gebeliği olan, rastlantısal olarak, sonucu etkileyebilecek bazal risk faktörleri (tekrarlayan gebelik kaybı, trombofili, anomalili doğum öyküsü, diabet, hipertansiyon, tiroid bezi bozuklukları, kardiyovasküler hastalık, renal hastalık) mevcut olanlar dışlanarak 146 adet hasta seçilmiş, seçilen hastalara biyokimyasal, ultrasonografik ve Doppler kan akımı profilleri sonuç olarak tüm verilerine ulaşılabilen 106 adet hastayla çalışma tamamlanmıştır. Çalışmamızda izlenen yol, randomize olarak hasta seçimi, mükerrer kontrollerle prospektif izlem ve gebelik sonuçlarının irdelenmesidir. Çalışmamızda kendisine yer bulan değişkenlerden, 11-14 haftalık PAPP-Amom(MoM; multiples of motion), Sb-hCGmom, ikinci trimesterde AFPmom, HCGmom, Estriolmom gibi biyokimyasal değişkenler yanında; 11-14 haftada Yolk kesesi çapı, NT(Ense saydamlığı), ikinci trimesterde nuchal fold(ense kıvrımı) ölçümü ile birlikte genetik sonogram gibi ultrasonografik değişkenler; 11-14 haftada ve ikinci trimesterde duktus venosus Doppler, ikinci trimesterde uterin arter Doppler pulsatilite endeksi (PI) gibi Doppler kan akımı bulgularının gebelik komplikasyonlarını öngörmedeki belirleyiciliğini araştırdık. Bulgular: Hastaların yaşları 16-38 arasında değişmekteydi ve ortalama yaş 25,6 olup, yaşlar ortalamaya yakın dağılmaktaydı. 106 hastadan hiçbirinin bebeğinde anöploidi, kalıcı sakatlık, fetal veya neonatal ölüm gözlenmedi. Tek bir bebekte postpartum olarak trakeoözofageal fistül tanısı konuldu ve cerrahi olarak tedavisi yapıldı ve postoperatif bir aylık takibinde sorun izlenmedi. Hastalarımızdaki gebelik komplikasyonları; 106 hastadan 4'ünde preeklampsi, 2'sinde preterm doğum, 13'ünde SGA bebek doğumu, 6'sında oligohidramnios, 2'sinde oligohidramnios+SGA bebek doğumu, 2'sinde oligohidramnios+gebelik hipertansiyonu+SGA bebek doğumu, birinde oligohidramnios+preterm+SGA bebek doğumu, birinde preterm doğum ve erken membran rüptürü, birinde preeklampsi ve preterm doğum, birinde gebelik trombositopenisi ve birinde polihidramnios şeklindeydi. Anne serumu belirteçleri Estriol MoM dışında gebelik komplikasyonlarını öngörmede başarısızdı. Estriol düzeyleri arttıkça, gebelik komplikasyonları olsalığı azalmaktaydı. Kalitatif olarak 11-14 hafta arasında duktus venosus Doppler değerlendirmesi, gebelik komplikasyonlarını öngörmede başarısız oldu. Sağ, sol, ortalama uterin arter PI ve çift taraflı diastolik çentiklenme, preeklampsiyi öngörmede başarısız oldu. Bu belirteçler, SGA doğumu öngörmede başarılıydı. Preterm doğumu ve oligohidramniosu öngörmede sol taraf ve ortalama uterin arter PI başarılıydı, ancak sağ uterin arter PI ve çift taraflı diastolik çentik başarısız bulundu. Tartışma: 106 hastanın 15'ine (%14) amniyosentezle fetal karyotip analizi önerildi. Tüm amniyosentez sonuçları normal karyotip çıktı. Yalancı pozitiflik için % 14 değeri gebelik risk taramasında yüksek bir değerdir. Sonuç: İdeal tarama testi, invazif olmayan, hızlı sonuçlanabilen, güvenilir, ucuz ve gebeliğin ilk yarısında kolay uygulanabilir olmalıdır. Henüz halihazırda böyle yüksek duyarlılıklı bir tarama testi yoktur. Bu konuda daha geniş, çok merkezli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. Böylece, gebe ve dolayısıyla toplum sağlığı daha tatminkar olacaktır.
Özet (Çeviri)
PROGNOSTIC VALUE OF ULTRASONOGRAPHIC EVALUATION, DOPPLER EXAMINATION AND SERUM BIOCHEMICAL ANALYTE PARAMETERS IN 11-14 AND 18-22 WEEKS OF PREGNANCY FOR PREDICTION OF PREGNANCY OUTCOME Aim: It's aimed in this study to determinate prognostic value of ultrasonographic evaluation, doppler examination and serum biochemical analyte parameters in 11-14 and 18-22 weeks of pregnancy for prediction of pregnancy outcome. Materials and Methods: Firstly, 146 patients that attended to Dr. Zekai Tahir Burak Women Health Hospital Antenatal Care Unit for pregnancy care, in their 11-14th weeks of gestation were selected randomistically depending on exclusion criterias that had preexisting basal risk factors (repeated pregnancy loss, thrombophilia, cardiovascular disease, hypertension, diabetes mellitus, thyroid gland diseases, renal diseases). These patients were taken to ultrasonographic and biochemical exam in 11-14 and 18-22 weeks of gestation and fetal ductus venosus Doppler blood flow examination in 11-14 and 18-22 weeks and uterine artery Doppler examination in 18-22 weeks of gestation. Finally, study were completed with 106 patients that were come in to contact with their pregnancy outcome and pregnancy follow-up data. The way we followed for this study, selecting patients randomistically, considering exclusion criterias described above; prospective observation with repeated checks and examining pregnancy outcome data. Parameters in our study to explore predictive values of them: Corrected MoM (Multiplied of Motion) values of biochemically examined PAPP-A, fb-HCG in maternal serum, ultrasonographically evaluation of Yolk sac, NT (Nuchal Translucency), pregnancy dating and Doppler blood flow examination of fetal ductus venosus qualitatively in 11-14th weeks of gestation; corrected MoM values of biochemically examined AFP, HCG, Estriol in maternal serum, ultrasonographically evaluation of nuchal fold and other parameters of second trimester genetic sonogram, pregnancy dating and Doppler blood flow examination of fetal ductus venosus qualitatively and maternal uterine artery pulsatility index (PI) and diastolic notching. We followed independent sequential screening method to assess risk of aneuploidy. Results: Ages of our patients were between 16- 38 and mean age was 25,6. Ages were distributed around mean value. 15 patients were offered to undergo amniocentesis in 16-20 weeks of gestation for fetal karyotype analysis. 7 of them accepted the procedure. No karyotype anomaly was found. None of our patients' babies had aneuploidy sign, permanent disability and none of them died, following postpartum one month. Only one baby had tracheoesophageal fistule and it was corrected with surgical intervention. No problem were seen during postoperative one month. Pregnancy complications: 4 of 106 patients underwent preecclampsia, 2 of them underwent preterm delivery, 13 of them underwent birth of SGA baby, 6 of them oligohydramnios, 2 of them oligohydramnios&birth of SGA baby, 2 of them oligohydramnios&gestational hypertension&birth of SGA baby, 1 of them preterm delivery&oligohydramnios&birth of SGA baby, 1 of them preterm delivery and early rupture of membranes, 1 of them preecclampsia&preterm delivery, 1 of them gestational thrombocytopenia, 1 of them underwent polyhydramnios. Maternal serum analytes failed to predict pregnancy complications, except Estriol MoM values. As Estriol MoM values increased, probability of pregnancy complications decreased. Ductus venosus Doppler qualitatively evaluation in 11-14 weeks of gestation failed to predict pregnancy complications. Right, left and mean uterine artery PI, double diastolic notching failed to predict preecclampsia. These were successful to predict SGA birth. Left side and mean uterine artery PI were successful, right uterine artery PI and double diastolic notching failed to predict preterm delivery and oligohydramnios. Discussion: 15 of 106 patients (%14) were offered to undergo fetal karyotype analysis with amniocentesis. All results of amniocentesis were normal. The ratio of %14 is really high for false positive rate. Conclusion: Ideal screening test is non-invazive, supplies fastly, trustworthy, inexpensive, easily applicable in the first half of pregnancy. Now, there is no test such this. It is a need that in this subject, multicenter, more broadly studies must be done. By this way, pregnancy and public health will be more satisfying.