Konutta yatay ve düşey sirkülasyon alanlarının tasarımını belirleyen faktörler
Determination factor as the vertical and horizon tal circilation areas project in the buildings
  1. Tez No: 57312
  2. Yazar: ESİN MÜNEVVEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET insanların, düzenleme ve yaratma isteği, yaşamının büyük bir bölümünü sürdürdüğü konut mekanlarında daha belirgindir,. Bu istek toplumun gelişme süreci içinde, konutunda evrim geçirmesini sağlamıştır. Geçmişte insan gereksinimlerine en uygun mekanı deneyerek kendisi düzenlemiş ve geliştirmiştir. Endüstri devriminden bu yana konutun fiziksel düzenine kullanıcının yapabileceği katkı azalmıştır. Bunun en önemli nedeni konut gereksinimindeki sayısal artış ve mekanlardaki hızlı niteliksel değişimlerdir. Konut üretimi günümüz teknolojisi sayesinde geniş olanaklara sahiptir. ancak toplu konutlarda görüldüğü gibi büyük ölçekle yapıları çeşitli uygulamalarda hata oramda tekrarlanarak büyümektedir. Burada konutlardaki yatay ve düşey sirkülasyon alanları ele alınmıştır. Tek birimli ve çok birimli konut yapılarında yatay ve düşey sirkülasyon alanlarının büyüklükleri, biçimle nişleri, kullanıcı sayısı, ne amaçla kullanıldıkları anlatıl - maktadır. Yatay sirkülasyon alanı olarak, konut giriş holleri antreler, holler, koridorlar, apartmanda ulaşımı sağlayan holler- koridorlar, düşey sirkülasyon alanları olarakta konut içi ve konut dış.: merdi veriler, asansörler ele alınmıştır. Sirkülasyon alanlarının konut yapısı içindeki konumu, bunların kullanım alanları ile bağlantıları, büyüklük ilişkisi, biçimleniş ilişkisi araştırılmış sirkülasyon alanları ve konut arasındaki oranlar göz önüne alınmıştır. Böylece maksimum ve minimum oranlar arasında optimum orantı araştırılmıştır". Türkiye genelinde her yıl çok sayıda konut üretimi yapılmaktadır. Nüfus artış hızı ve köyden kente göçün artması, her yıl daha fazla sayıda konuta ihtiyaç göstermektedir. Yapılan konutlar kullanıcıya hizmet ettikleri için sirkülasyon alanlarının optimum ölçülerinin saptanması amaçlanmıştır. Böylece kayıp alanlar minumum ölçülerde kalacaktır. Geçmişte ve günümüzdeki örneklerden yararlanarak, en uygun alternatiflerin gelecekte yapılacak konutlara örnek olması hedeflenmiştir. Böylece kullanıcıların gerekli mekan konforuna ulaşmaları saklanacaktır.
Özet (Çeviri)
M SUMMARY in are has the d an try e ha t im irem con de o rop o ar as P dP in s po en rangem in wh rcıvide eriud aı rang g out. deer ea rtant t s and x uctiu or t un i ion in erit an i eh th d the Of BOC ed h i m The co sed si reason the r i ) wit h ties. A appli d creation is dote obvious ey'vespent most of their evolution process in the ial development. In the sell the most available ntribution that a nee the industrial for this is the increase apid changes in current in compact cations with large ^eaJe id changes he help of it is seen ticinc with in Here the vertical and horizontal circulation areas housing we're discussed. The size of horizontal and vertical circulation areas, their snapes, number of residences and the purposes of use in dwellings of single and multiple units are explained. A: horizontal circulation areas, housing entrances, s, aisles, ecu r i d or s within apartment blocks as en I x a nee ver Lical circulation were studied. areas stairs in and out and elevators of circulation areas within housing connections with living space, Lheu T 1 1 e 1 o i : a t i o n s structues and t heir and formations in relation to une another «ejt proportion between circulation areas and houjJİ traken to consideder ation in on effort to find p-upoıtıon between maximum and minimum valuer. ana n ij a cut.ıy.-;eı i e a s the > size* arid w i-.- r e ip I la ther e has been a deal of houses tvery year in i urKey, tnere nas been a great construction in housing.lt requires more a mount of h every year due to the rapidity of increasing population and i rn.nj.gr at Lon from villages to big cities. It is aimed to deter mine the optimum dimensions of circulation areas since those constructed houses serve to the ı evidences. So the missing areas stay at the minimum quantities. It has been aimed that the most suitable alternatives in example for future dwellings by using past and current set samples. Thus, it h o u s i n g c a rn f o r t will be provided of the users. :o reach the necessaj