Arap kentleri konut tipolojisinin dönemsel gelişimi vemodernliğin etkileri: Bağdat alan çalışması
Periodical evolution of typology in Arab cities housingsand influence of modernism: Baghdad case study
- Tez No: 656370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAYFUN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırma, Bağdat kentinde dört farklı dönemde Al-Adhamiya, Al-Bataween-Filistin Cadesi - Al-Zaafaraniya olmak üzere dört farklı alanda konut türlerinin gelişimi ve konutun içsel değişimleri ve modernitenin etkisi üzerine yapılan çalışmaları izlemektedir. Çalışma, Bağdat'ta son iki yüzyıl boyunca konut türlerinin gelişimini incelemektedir. Bu Çalışma, Bağdat'ta dört dönemde sınıflandırılmış tarihin farklı aşamalarında var olan yerel konut modellerini temsil eden birkaç örnek olay incelemesine dayanmaktadır. Siyasal değişimlere göre modernitenin Bağdat şehrine doğrudan etkileri nedeniyle bu dönemler; Geleneksel Konutlar Dönemi (Osmanlı Hükümeti Dönemi), Hibrit Konutlar Dönemi (İngiliz Hükümeti Dönemi), Villalar Dönemi (Cumhuriyet Hükümeti Dönemi) ve Son Dönem (Parlamenter Hükümeti Dönemi) ayrıntılı planlara, resimlere ve resimlere dayanarak her dönemden on konut incelemek, analiz etmek ve ayrıca diğer konut dönemlerinin kalıplarının kalanını karşılaştırmak için her dönemden kapsamlı olmayan birer örnek seçildi. Dört farklı dönemden on konutun planlarına ve fotoğraflarına ulaşılarak karşılaştırma yapılmıştır. Analizlerde seçilen Konutların plan tipolojileri (yatay sirkülasyon şemaları, düşey sirkülasyon araçlarının konumu, işlev ve mahremiyetin plan tipolojisi ve cephelere etkileri). sorgulanmış çıkma, eyvan, avlu, vb. elemanlar için mekânsal sentaks yöntemi kullanılmıştır. Bağdat kentinde dört farklı dönemlerde değişen yaşam biçiminin konut dokusu ve konutta mekânsal değişime etkileri sorgulanmıştır. Seçilmiş konut modellerinin projeksiyonları ise Bağdat'ta ve Irak'ın seçilen diğer şehirlerinde incelenen dönem biçimlerini simüle eden çağdaş bir konut modeli için bir öneri geliştirerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research traces the study of the devalopment of housing types in terms of the internal changes of housing and the impact of modernity on them in four main areas in the city of Baghdad, and they are: AL- Adhamiya, AL-Bataween, Palestine Street, AL- Zaafaraniya. The study examines the development of the types of housing during the last two centuries in Baghdad. This paper is based on a review of a number of case studies that represent patterns of local dwellings that really exist in Baghdad in all historical distinct stages, which had been classified into four periods - according to political changes because of their direct impact on the advent of modernity to the city of Baghdad–and they are: The phase of traditional houses (The era of Ottoman rule), the phase of the hybrid houses (the period of British rule), the phase of the Villa types houses (the stage of republican rule) and the stage of the current elongated houses (the phase of parliamentary rule), where 10 houses from every phase were selected as a non-comprehensive intentional sample from each period to be studied, analyzed and compared to the rest of the patterns of other residential periods, based on detailed plans, pictures and illustrations.The analysis method was included analysis of (the plans, the types and mass, the façade, the horizontal motion and vertical motion, the zoning and Privacy, as well as the integration spaces analysis with used the space syntax method). The main objective of this paper is to identify the process of transformation in the type, spatial and optical style of the house through the application of comparative evaluation of different periods and to indicate the impact of modernity on the disruption or improvement of the house in Baghdad in order to study the continuity of these patterns or ruptures among them. The conclusions are drawn to emphasize contemporary challenges, while projections of future housing models are presented in the selected city of Baghdad and other Iraqi cities by developing a proposal for a contemporary home model that simulates all patterns of periods studied.