Externalization of migration policy: Effects of EU and U.S. policy on Turkey and Mexico
Göç politikasının dışsallaştırılması: AB ve ABD politikasının Türkiye ve Meksika üzerindeki etkileri
- Tez No: 758080
- Danışmanlar: Prof. Dr. SENEM DÜZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Göçmen politikasında artan sınır dışsallaştırılmasıyla, üçüncü tarafların sınır kontrolü ve göç yönetimi konusundaki yükü gitgide artıyor. Ancak bu devletler sınır dışsallaştırma politikalarının yalnızca nesneleri değil, aynı zamanda uygulayıcılarıdır. Bu tez, iki 'transit devletin' – Türkiye ve Meksika – AB ve ABD'nin sınır dışsallaştırma politikalarına nasıl tepki verdiklerini inceliyor. Çalışmanın ana sorusu, Türkiye ve Meksika'nın pazarlık stratejilerini oluştururken ve 'işbirlikçi' ya da 'zorlayıcı' stratejiler arasında seçim yaparken pazarlık yaptıkları ülkenin bu seçimlerin bir belirleyicisi olup olmadığıdır. Bu çalışma 'farklılık usulü' perspektifinden yola çıkarak, sınır dışsallaştırıcının kimliğinin, politika empoze edilen ülkenin önceliklendirme ve strateji seçiminde önemli rol oynadığını varsayar. Avrupa dışsallaştırma politikaları literatüründe bulunan çalışmalar ve devletlerin sınır idaresi konusunda aldıkları aktif rollerin ışığında, bu çalışma Türkiye ve Meksika'nın sınır dışsallaştırma politikalarına verdikleri cevapları karşılaştırıp, bahsedilen devletlerin ortak önceliklerini ve pazarlık stratejilerini tespit ederek literatüre katkıda bulunmak amacındadır. Dışsallaştırıcı devletin kimliğindense, Meksikalı ve Türk liderlerin tercih, öncelik ve bakış açılarının öncelik belirleme ve strateji seçme konusunda birincil belirleyiciler olarak karşımıza çıkması, bu çalışmanın ana bulgularıdır. Her iki devlet de, yardım ve finansman akışlarının devamını sağlamaya ve kendi vatandaşlarının şartlarını geliştirmeye odaklanırken; Türkiye, pazarlıktaki kozlarını AB'nin demokratik gerilemeye yönelik eleştirilerini bastırma amacı ile de kullanmıştır. Türkiye bu pazarlıklar esnasında 'zorlayıcı' bir strateji izlerken, Meksika ise 'iş birlikçi' ve 'zorlayıcı' stratejilerin her ikisini de yer yer kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
With rising border externalization, third countries are increasingly taking on the burden of border control and migration management. Yet these states are not mere objects of border externalization policy, but implementers in their own right. This thesis investigates how two 'transit states'—Turkey and Mexico—respond to EU and U.S. imposition of border externalization. It asks whether the policy priorities that Turkey and Mexico set and the selection of cooperative or coercive bargaining strategies differ according to the state with whom they are negotiating. Using a most different systems design, it hypothesizes that the identity of the border externalizer determines prioritization and strategy selection. Drawing on previous research about European external governance and the agency of states as participants in the border regime, this study adds to the literature by comparing Turkish and Mexican responses to border externalization to each other and identifying shared priorities and negotiation strategies. It finds that the preferences, priorities, and viewpoints of Mexican and Turkish leadership, not the identity of the externalizing state, are the primary determinants of priority-setting and strategy selection. Both states focused on securing aid and funding and improved treatment for their citizens. Turkey also prioritized the silencing of EU criticism on democratic backsliding, a domestic political priority. Turkey adopted a coercive bargaining strategy, while Mexico's strategy shifted from cooperative to coercive over time.