İdarenin başvurular karşısında sessiz kalmasına getirilen bir çözüm olarak zımni işlemler
Tacit acts as a solution to the silence of the administration against applications
- Tez No: 573149
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Çalışma kapsamında, idarenin kendisine yöneltilen başvurular karşısında sessiz kalması sorunu ve bu soruna getirilen çözümlerden biri olan zımni işlemler üzerinde durulmuştur. Son yirmi yılda birçok Kıta Avrupası hukuk sisteminde genel düzenleme yoluyla öngörülen zımni kabulün hukuki etki ve sonuçları tartışılmış ve hukukumuzda kural olarak uygulanabilirliği üzerine değerlendirmelerde bulunulmuştur. Ayrıca hâlihazırda mevzuatımızda öngörülen zımni ret ve zımni kabul düzenlemelerinin hukuki niteliği ortaya konularak, zımni işlemlere ilişkin uygulamada ve yargı kararlarında gündeme gelen problemlere ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focused on the problem of the silence of the administration against the applications directed to it and the tacit acts, one of the legal instruments to this problem. In the last two decades, the legal effects and results of the implicit acceptance, which are accepted as a general provision in many Civil Law countries, have been discussed and evaluated on the applicability of in our law system as a rule. In addition, the legal status of the tacit rejection and tacit acceptance regulations prescribed in our legislation has been put forward, and the problems raised in the practice of the tacit acts and the court decisions are shed light on.