24 ocak 1980 kararlarının çalışma yaşamına etkileri: 1980'den 1989 bahar eylemlerine
The effects of 24 january decisions working life: From 1980 to 1989 spring actions
  1. Tez No: 573159
  2. Yazar: DİCLE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
24 Ocak kararları ekonomik ve toplumsal yapıyı derinden etkileyen uygulamaları içermesi nedeniyle, Türkiye tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada Türkiye'de 24 Ocak 1980 kararları ile uygulanan ekonomi politikalarının çalışma hayatı üzerine etkileri incelenmiştir. Tezde ilk olarak 24 Ocak kararlarının kabul edilmesinin arkasında yatan teorik ve ideolojik nedenler araştırılmıştır. İkinci olarak 24 Ocak kararlarının ekonomi politikaları boyutu ele alınmıştır. Bu incelemenin ardından, bu kararların dönem boyunca oluşturulan Anayasa ve çalışma yasalarına etkisi ve son olarak da 24 Ocak kararlarının sendikal faaliyetler ve grevlere etkisi incelenmiştir. Çalışmanın amacı, 24 Ocak kararları ile uygulanan liberal ekonomi politikalarının, 1980'li yıllar boyunca emek-sermaye açısından neden olduğu dönüşümü incelemektir. Bu inceleme yapılırken, ekonomi politikalarının, toplumsal, siyasi ve insani boyutu birlikte ele alınmıştır. Tezin tamamında 24 Ocak kararlarının 1980'ler boyunca hem sermaye hem emek açısından meydana getirdiği değişim ele alınarak bu değişimin sonuçları incelenmiştir. 24 Ocak kararları 1980'li yıllar boyunca emek-sermaye dengesini emek aleyhinde bozmuştur. Çalışma, 24 Ocak 1980'de kabul edilen kararlar ile başlayan ve 1989 Bahar Eylemlerine kadar süren dönemi kapsamaktadır. Çalışmada 1980-1989 arasında uygulanan ekonomi politikaları, Anayasal ve yasal düzenlemeler, sendikal hareket ve işçi eylemleri ele alınarak 24 Ocak kararlarının çalışma hayatı üzerinde oluşturduğu değişimler incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, incelenen dönem ve kıstaslara göre 24 Ocak kararlarının özellikle emek kesiminin çalışma hayatını önemli derecede olumsuz etkilediği ve emek-sermaye açısından emek aleyhine bir dönüşüm gerçekleştirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The 24th January decisions have an important place in Turkey's history because they contain practices that deeply affect economic and social structuıre. In this tudy, the effects on the working life of the applied economic policies in Turkey with the decisions of January 24th 1980 were examined. In the thesis, firstly, the theoretical and ideological reasons behind the adoption of the 24 January decisions were investigated. Secondly, the dimension of economic policies of 24 January decisions were discussed. After this review, the effect of these decisions on the Constitution and labor laws established during the period, and finally, the effects of 24 January decisions on trade union activities and strikes were examined. The aim of the study is to examine the transformation caused by the liberal economic policies implemented by the January 24th decisions, regarding labor/capital throughout the 1980s. In this study, the social, political and humanistic aspects of economic policies were handled together. In the entire thesis, the results of the changes occured throughout the 1980s were analyzed considering the changes in both capital and labor caused by the 24 January decisions. The decisions of January 24th deranged the labor-capital balance against labor throughout the 1980s. The study covers the period beginning with the decisions adopted on 24th January 1980 and lasting up to the 1989 Spring Acts. In this study, the changes and effects of 24 January decisions on working life were examined considering the economic policies implemented between 1980-1989, Constitutional and legal arrangements, trade union movements, and workers' actions. As a result of the study, according to the analyzed periods and criteria, it has been seen that the 24th January decisions had a significant negative impact on the working life of the labor force in particular, and carried out a transformation against labor in terms of labor-capital.