Avrupa borç krizinin katılım bankalarının etkinliği üzerine etkisi: 2009-2016 yıllarını içeren stokastik sınır analizi
The impact of The European debt crisis on the efficiency of participation banks: The stocastic limit analysis in 2009-2016
- Tez No: 573179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMRE SABAHAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Finansal krizler ülke ekonomilerini derinden etkilemektedir. Avrupa Borç Krizi de Avro Bölgesi başta olmak üzere çevre ülkelerde yıkıcı sonuçlar doğurmuştur. Küreselleşme ile birlikte geniş ölçeklerde ticaret, ülkelere avantaj sağlarken; bulaşıcılık riski dezavantaj oluşturmuştur. Avrupa Birliği ile yakın ilişkiler yürüten Türkiye'de, ekonomik olarak krizin tesirleri hissedilmiştir. Ekonomilerin destekleyicisi olan bankacılık sisteminin etkinliğinin ülke ekonomileri için son yıllarda önemli hale gelmesi göz önünde bulundurularak; bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankalarının teknik etkinliği stokastik sınır analizi ile ölçülmüştür. 2009-2016 yıllarındaki verilerle çalışılmış ve ekonometrik analiz neticesinde krizin Katılım bankalarının etkinliği üzerinde etkisinin olmadığı görülmüştür
Özet (Çeviri)
Financial crises have profound impacts on national economies. The European Debt Crisis also had devastating consequences in neighboring countries, especially in the Eurozone. In the course of globalization, on the one hand large-scale trade has provided advantages to countries; on the other hand The risk of contamination has created disadvantage. The consequences of the crisis has effects on Turkey who has been developing close relationships with Europian Union. Considering the efficiency of the banking system, which is a supporter of economies, has become important for national economies in recent years; technical efficiency of participation banks operating in Turkey was measured by Stochastic Frontier Analysis in this study. Data from 2009-2016 have been studied and as a result of the econometric analysis, it has been observed that the crisis has no effect on the effectiveness of Participation banks.