Geçici koruma altındaki Suriyelilerin sosyo ekonomik durumları ile sosyal uyum ilişkisi: Sultanbeyli örneği
Socio-economic status and social cohesion relationship of Syrians under temporary protection; The case of Sultanbeyli
- Tez No: 573180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sultanbeyli'de yaşayan Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin mevcut durumu, nitelikleri ve sorunlarını belirlemek; Türkiye ile Suriye'deki yaşantıları arasındaki farkı ortaya koymak ve bunun yanı sıra ortaya koyulan bu sosyo-ekonomik durumları ile sosyal uyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma kesitsel bir çalışmadır ve veriler tarama yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında 243 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak hazırlanan kişisel bilgi formu ve bu kişisel bilgi formuna ek olarak Berry'in geliştirmiş olduğu“Kültürlenme Ölçeği”ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların en çok tercih ettikleri kültürlenme stratejisinin bütünleşme; en az tercih edilen stratejinin ise marjinalleşme olduğu görülmektedir. Genel olarak Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin sosyo ekonomik durumları ile sosyal uyumları arasında anlamı bir ilişki olduğu; çifte dezavantajlı gruplar (etnik kökeni, engellilik durumu, savaşta yaralanma, eğitime devam edememe vb.) içerisinde yer alan Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin sosyal uyumunun diğer bireylere göre farklılaştığı yapılan çalışmayla ortaya koyulmuştur. Katılımcıların yaşları, cinsiyetleri, eğitim düzeyleri, çalışma durumları, çalışma iznine sahip olması, beraberinde yaşadıkları bireylerin savaşta yaralanmaları, kronik sağlık problemine sahip ve engelli birey ile yaşama durumları ile uyumları arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Hane içerisindeki aile ve birey sayısı arttıkça tercih edilen bütünleşme stratejisinde azalma eğilimi; Türkiye'de bulunma süresi arttıkça ve hane içerisindeki çocuk sayısı artıkça tercih edilen asimilasyon stratejisinde artma eğilimi olmasıyla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the current situation, qualifications and problems of the Syrians under Temporary Protection in Sultanbeyli; reveals the life conditions's differences between Syria and Turkey, as well as to examine the relationship between socio-economic status asserted that social cohesion levels. This study is a cross - sectional study and the data were evaluated by scanning method. 243 participants were reached within the scope of the research. In addition to the personal information form prepared in accordance with the purpose of the research, data were collected by Berry's Model of Acculturation. The obtained data were analyzed in SPSS program. As a result of the research, the most preferred culture strategy of the participants was integration while marginalization is the least preferred strategy. In general, there is a meaningful relationship between the socio-economic status and social cohesion of the Syrians under Temporary Protection; The study showed that the social cohesion of the Syrians under Temporary Protection differed from the other individuals in the two disadvantaged groups (ethnic origin, disability status, war injuries, inability to continue education, etc.). It was found that there was a significant relationship between age, gender, education level, working status, having work permit, war injuries of the individuals with whom they lived, their adaptation with their living conditions and people with chronic health problems. As the number of families and individuals in the household increases, the preferred integration strategy tends to decrease. It was observed that while the number of children in the household and the residence time in Turkey increase; preferred by the assimilation strategies that tend to rise with no statistically significant difference.