Bazı ümitvar patates (Solanum tuberosum L.) klonların veticari tescilli çeşitlerin erken vejetasyon döneminde performanslarının belirlenmesi
Determinig of performances of some potato (Solanumtuberosum L.) promising clones and commercial registeredvariety in the early vegetation conditions
- Tez No: 573223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN BEDRETTİN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, bazı ümitvar patates (Solanum tuberosum L.) klonların ve ticari tescilli çeşitlerin erken vejetasyon döneminde performanslarının belirlenmesi için 2017 yılında Tokat/Erbaa şartlarında yürütülmüştür. Denemede 20 adet patates çeşit ve çeşit adayı incelenmiştir. Bunlardan 16 adedi patates çeşit adayı, 4 adedi ise ticari tescilli patates çeşitleridir. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemede, çıkış süresi, çıkış oranı, bitki büyüme şekli, çiçek rengi, ana sap sayısı, bitki boyu, olgunlaşma gün sayısı, ocak başına yumru sayısı, ocak başına yumru ağırlığı, ortalama yumru ağırlığı, toplam yumru verimi, kuru madde oranı, nişasta oranı, yumru irilik dağılış oranları belirlenmiştir. Denemeden elde edilen veriler, denemenin kuruluş desenine uygun şekilde varyans analizine tabi tutulmuş ve önemli çıkan ortalamalar arası farklılıklar Duncan çoklu karşılaştırma testine göre karşılaştırılmıştır. Denemeye alınan çeşit ve çeşit adaylarının ana sap sayıları 1.2- 4 adet, bitki boyu 61.8- 103.2 cm, ocak başına yumru ağırlığı 211- 1 034 g, toplam yumru verimi 545.9- 4264 kg/ da arasında, kuru madde oranı %18.3- 23.3 arasında değişim göstermiş olup en fazla verim sırasıyla Agria (4 264 kg/ da), GOÜ 7/12 (4 039.6 kg/ da), PAİ-8-8-57 (3 849.8 kg/ da) çeşit ve çeşit adaylarından elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Tokat / Erbaa in 2017 to determine the performance of some promising advanced potato (Solanum tuberosum L.) clones and commercially registered varieties during early vegetation period. In this experiment, 20 potato varieties and variety candidates were examined.16 of them are potato varieties candidate and 4 of them are commercial registered potato varieties. The experiment was carried out in randomized block design with four replications. In the experiment, output time, output rate, plant growth shape, flower color, number of main stems, plant height, number of days of ripening, number of tubers per hearth, number of tubers per hearth, average tuber weight, total tuber yield, dry matter ratio, starch ratio , distribution of lump size and lump size were determined. The data obtained from the experiment were subjected to variance analysis in accordance with the establishment pattern of the experiment and the differences between the averages that were significant were compared according to the duncan multiple comparison test. The number of main stems of the varieties and varieties included in the trial ranged from 1.2 to 4 . Plant height ranged from 61.8 to 103.2 cm. Tuber weight ranged from 211 to 1034 g. Total tuber yield was between 545.6 and 4264 kg / da, and the highest yield were determined as Agria (4264 kg / da), GOU 7/12 (4039.6 kg / da), PAI-8- Of the 8-57 (3849.8 kg / da) respectively. The dry matter ratio ranged between 18.3-23.3%.