Adıyaman ilinde farklı arazi kullanımının toprak özelikleri üzerine etkisi
Soil characteristics of tobacco farming areas in the province of Adıyaman
  1. Tez No: 573224
  2. Yazar: MEHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı Adıyaman ilinde farklı arazi yetiştiriciliği yapılan alanlarda toprağa hayvansal gübre uygulan ve uygulanılmayan toprağın fiziksel özellikleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Yapılan araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara göre, toprağa uygulanan hayvan gübresi, toprak organik madde içeriğini hayvan gübresi uygulanmayan alanda Kömür köyünde %1,95'ten hayvan gübresi uygulanan alanda %2,66'ya çıkmıştır. Dağ Kuyucak köyünde kuru tarım yapılan alanda %1,89' dan hayvan gübresi uygulanan alanda %2,72' ye, Orman içi köyünde %1,73'ten %2,5'ye çıkmıştır. İnfiltrasyon oranı ise en düşük değer Dağ Kuyucak köyünde 71,3cm/saat olarak belirlenirken en yüksek değer Kömür köyü 134cm/saat olarak belirlenmiştir. Hacim ağırlığı en yüksek değer Dağ Kuyucak köyü kuru tarım yapılan alanlarda 1,27g/cm3 olarak ölçülürken en düşük değer Kömür köyü sulu tarım yapılan alanlarda ölçülmüştür. Kireç içeriği ise en yüksek değer Kömür köyü kuru tarım yapılan alanlarda %27,33, en düşük %15,33 olarak Kömür köyü sulu tarım yapılan alanlarda ölçülmüştür. Agregat yüzdesi en düşük değer Kömür köyü sulu tarım yapılan alanlarda %44,6 en yüksek değer Orman içi köyü sulu tarım yapılan alanda %67,33 olarak ölçülmüştür. Toprak reaksiyonu en yüksek değer Dağ Kuyucak köyü kuru tarım yapılan alanlarda 8,13 olarak ölçülmüştür. En düşük değer ise 7,2 olarak Kömür köyü sulu tarım yapılan alanlarda ölçülmüştür. Ec değerleri ise en düşük değer Kömür köyü kuru tarım yapılan alanda 0,6 dsm-1 olarak ölçülmüştür. En yüksek değer ise Dağ Kuyucak ve Orman içi köylerinde 0,7 dsm-1 olarak ölçülmüştür. Toprak türüne bağlı olarak toprağın fiziksel özelliklerini büyük ölçüde hayvan gübresi iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of application of animal fertilizer to soil in the areas of tobacco cultivation in Adıyaman province on physical properties of soil. According to the results obtained from the research, the soil fertilizer applied to the soil increased to 2.66% in the area where animal manure was applied from 1.95% in the kömür village. In the village of Dağkuyucak, the exchange rate increased from 2.89% in the applied area to 2.72% in the applied area and from 2.53% in the forested village to 1.8%. The infiltration rate was determined as 71.3 cm / hour in the lowest Dağkuyucak village and the highest Kömür village was determined as 134cm / hour. The lowest mass of the village was measured as 1,27 g / cm3 in the dry areas where the dry weight of the village was measured. Lime content was measured in areas where the highest kömür village dry farming area was 27,33% and the lowest 15,33% in areas where the kömür village was irrigated. The percentage of aggregate was measured as 67,33% in the area where irrigated agriculture was the lowest. The highest rate of soil reaction was measured as 8,13 in the highland village. The lowest level was 7.2 in the kömür village. Ec values were measured as 0,6 ds.m-1 in the lowest kömür village dry farming area. The highest was measured as 0,7 ds.m-1 in Dağkuyucak and Ormaniçi villages.