Özofagus kanserli hastalarda operasyon ve prognostik faktörlerin incelenmesi
Operation and investigation of prognostic factors in patients wi̇th esophgus cancer
  1. Tez No: 573247
  2. Yazar: SERMİN TAYFUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Özofagus kanserleri oldukça agresif seyreden ve kötü prognoza sahip olan malignitelerdir. Malignitelere bağlı en önemli ölüm sebepleri içinde yer almaktadır. Özofagus kanserlerinde primer tedavi cerrahi olup cerrahi sonrasında nüks ve sağkalımı etkileyen faktörler ek tedavi gereksinimini de belirlemektedir. Çalışmamızda 2008-2018 yılları arasında kliniğimizde özofagus kanseri tanısı alıp özofajektomi uygulanan 50 olgunun patoloji sonuçları incelenerek prognostik faktörler belirlendi. Opere edilen bu hastalarda sağkalımı etkileyen prognostik faktörleri araştırmak amacıyla; cinsiyet, yaş, tümör boyutu, histolojik ve makroskopik tipi, tümör evresi, T ve N kategorileri, total rezeke edilen lenf nodu sayısı ve metastatik lenf nodu oranı, diferansiasyon derecesi, vasküler ve perinöral invazyon, proksimal cerrahi sınır uzunluğu, adjuvan tedavi ve postoperatif komplikasyon varlığı prognostik parametre olarak belirlenip değerlendirildi. Yapılan istatistiksel değerlendirme sonucu radikal cerrahi sonrasında tümör boyutu
Özet (Çeviri)
Esophageal cancers are highly agressive and have poor prognosis. It is one of the most important causes of death related to malignancies. The primary treatment for esophageal cancers is surgery and the factors affecting recurrence and survival after surgery determine the need for additional treatment. In this study, between the years 2008-2018, the pathological results of 50 cases who diagnosed esophageal cancer and underwent esophagectomy in our clinic were evaluated and prognostic factors were determined. In order to investigate the prognostic factors affecting survival in these patients; gender, age, tumor size, histological and macroscopic type, tumor stage, T and N categories, total resected lymph node number and metastatic lymph node rate, degree of differentiation, vascular and perineural invasion, length of proximal surgery, adjuvant treatment and presence of postoperative complication was determined as a prognostic parameter. The results of the statistical evaluation revealed that 5-year survival rates of patients with a tumor size < 3 cm after radical surgery, macroscopic type of non-ulserative/ infiltrative ESCC pathology, stage-1, pT1-2, pN0 cases, well-differentiated groups, patients without perineural invasion, cases with metastatic lymph node ratio < 0.2, proximal surgical margin of 5-10 cm and without postoperative complication were found to be high.