Renal hücreli karsinom olgularında evre, nükleer grade ve histolojik subtipte radiomics bulguları
Radiomics findings in stage, nuclear grade and histological subtype in renal cell carcinoma cases
  1. Tez No: 573246
  2. Yazar: SERVAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞADİYE NURAY KADIOĞLU VOYVODA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada renal hücreli karsinomlu (RHK) hastalarda görece olarak yeni bir tanı yöntemi olan texture analizinin tanıda kullanılabilirliğini araştırmak, hastalığın evresi ve histolojik alt tipleri arasındaki ilişkisini değelendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ: Ocak 2012- Aralık 2018 tarihleri arasında renal kitle nedeniyle bilgisayarlı tomografi çekilen ve patoloji sonucu ile RHK tanısı alan 71 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu incelemelerde hastaların demografik özellikleri, tümörün patolojik ve radyolojik özellikleri değerlendirildi. Kitleler software programının ''Radiomics'' eklentisine tanıtılarak birinci ve ikinci düzey doku analizi parametreleri elde edildi. Bu parametrelerin histolojik subtip, Fuhrman grade ve TNM evresi ile ilişkileri araştırıldı. BULGULAR ''Gray Level Non Uniformity“ ve ”Run Length Non Uniformity'' değerleri düşük Fuhrman grade (1-2) ve düşük TNM evreli (1-2) tümörlerde istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Histolojik subtip ayrımında anlamlı çıkan parametrelerin Fuhrman grade ve TNM evresiyle istatistiksel olarak ilişkisi bulunamadı. SONUÇ: Bu çalışma ile texture analizi yöntemindeki ''Gray Level Non Uniformity“ ve ”Run Length Non Uniformity''parametreleri RHK'lu hastalarda prognoz değerlendirmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:The aim of this study was to evaluate the correlation between the tissue texture analysis and the histological subtypes, grade and stage of the disease in patients with renal cell carcinoma (RCC). MATERIALS AND METHODS: Seventy-seven patients who underwent computed tomography due to renal mass and diagnosed with RCC as a result of pathological examination were retrospectively analyzed. In these analyses, the demographic characteristics, pathological and radiological findings of the patients were evaluated. The masses were introduced to the ''Radiomics'' extension of the software and the first- and second-order texture analysis parameters were obtained. The correlation of these parameters with histological subtype, Fuhrman grade and TNM stage was investigated. RESULTS In the comparison between the clear and non-clear cell groups,“interquartile range”,“robust mean absolute deviation”and“Sum Entropy”were significantly higher in the clear cell group, while“Uniformity”and“Joint Energy”were significantly higher in the non-clear cell group. In the comparison of the ''Radiomics'' values by stages,“minimum”,“Long-Run Low Gray-level Emphasis”values were higher in the stage 1-2 group, while“Energy”,“Total energy”,“Range”,“Joint Average”,“Sum Average”,“Gray Level Non-Uniformity”,“Short-Run High Gray-level Emphasis ”,“Run Length Non-Uniformity ”and“High Gray-Level Run Emphasis ”values were higher in the stage 3-4 group. Of these parameters, only“Gray Level Non-Uniformity”and“Run Length Non-Uniformity'' values were significantly lower in tumors with low Fuhrman grade (1-2) and low TNM stage (1-2). There was no statistically significant correlation between the parameters found to be significant in histological subtype differentiation and Fuhrman grade and TNM stage. CONCLUSION: This study demonstrates that ”Gray Level Non-Uniformity“ and ”Run Length Non-Uniformity "parameters in the texture analysis method can be used to evaluate the prognosis in patients with RCC.