Kocaeli bölgesindeki lise öğrencilerinin spor yapma durumuna göre yaşam doyumu ve problem çözme becerilerinin incelenme
Examination of life satisfaction and problem solving skills of high school students in Kocaeli region
- Tez No: 573291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Kocaeli ilinde farklı türdeki liselerde öğrenim gören öğrencilerin yaşam doyumu ve problem çözme becerilerini, cinsiyet, yaş, sınıf seviyesi, anne-baba eğitim düzeyi, ekonomik durum, düzenli olarak spor yapmak ve spor yapıyor ise lisanslı olma durumuna göre incelemektir. Yöntem: Bu araştırmada, Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğünden ve Etik Kurul onayından sonra Kocaeli İlindeki lise ve dengi 128 okul içinden küme örneklem yöntemi ile seçilen 37 okuldan toplam 1100 öğrenciye 10 soruluk kişisel bilgi anketi, Dinner ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen ve Dağlı ve Baysal (2016) tarafından yapılan yaşam doyum ölçeği, Çam ve Tümkaya (2008) tarafından geliştirilen problem çözme envanteri uygulanmıştır. Ölçek uygulamaları ile elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programında analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre öğrencilerin problem çözme becerileri ölçeğinin; sorumsuz, ısrarcı ve sebatkar yaklaşım çeşitli alt boyutlarında anlamlı farklılaşmalar olduğu görülmüştür. Ebeveyn eğitim ve gelir düzeyi, spor yapıp yapmama durumu bu farklılaşmaları ortaya çıkaran temel değişkenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the life satisfaction and problem solving skills of the students in different districts of Kocaeli region in terms of gender, age, class level, parents' education level, economic status, regular sports, and whether they are licensed or not. In our survey applications, some of the socio-demographic variables and class levels were taken into consideration and life satisfaction and problem solving skill levels were examined. Method: In this study, 1100 students from the high school and their equivalent schools in the Kocaeli region were applied scales. A 10-item personal information questionnaire, which is prepared by the researchers in the light of the literature, and which measures the socio-demographic characteristics that can affect the life satisfaction and problem solving skills, has been applied. The 5-item life satisfaction scale developed by Dienner, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and validated by Dağli and Baysal (2016), and a variety of problems in the light of the interpersonal problem-solving inventory developed by Çam, S. and Tümkaya, S. (2008). validity and reliability tests were applied. SPSS 21.0 statistical package program was used for data analysis. Results: According to the findings of our study, it is seen that there are meaningful differentiations in various sub-dimensions of problem solving skills of students. Parental education level, income level, and whether or not to do sports can be seen as the main variables that reveal these differentiations.