Türkiye'de halk arasında yaygın olarak kullanılan adaçayı, susam ve yaban mersini bitkilerinin in vitro koşullarda sperm fonksiyonu parametrelerine etkisi
The effects of sage, sesame and blueberry plants in widely used in Turkey to the sperm functions parameters during in vitro conditions
  1. Tez No: 573297
  2. Yazar: CEMİLE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ALPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Semendeki oksidatif stres, reaktif oksijen türleri ve seminal antioksidanlar arasındaki dengesizlik sonucu ortaya çıkar. Oksidatif stresin erkek infertilitesine sebep olduğu daha ince yapılmış olan çalışmalardan bilinmektedir. Antioksidanlar yüksek ROS konsantrasyonunu dengeleyerek, semen parametreleri üzerindeki negatif etkilerini tersine çevirirler. Bu amaçla çalışmamızda antioksidan içeriği yüksek olan üç bitkinin in vitro koşullarda sperm fonksiyonları üzerindeki etkisini araştırdık. Bu ve benzer çalışmalar ile yardımcı üreme teknikleri uygulamaları sırasında ortaya çıkan ROS'un etkileri minimuma indirilebilir. Bu çalışmada normozoospermi olgularında, sperm hazırlama yöntemlerinden gradient yöntemi kullanılarak hazırlanan sperm örnekleri üzerinde susam, adaçayı ve yaban mersini bitkilerinin üç farklı konsantrasyonu uygulanarak, örneklerdeki progresif motilite ve vitalite parametrelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma 'Biruni Üniversitesi Girişimsel Olmayan Etik Kurul'una sunuldu ve 2017/5-3 sayı ve 26.04.2017 tarihli etik kurul onayı alındı. Çalışma Haziran 2017- Nisan 2018 tarihleri arasında Bahçelievler Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne spermiyogram analizi için başvuran hastalarda uygulandı. Bu çalışmada Bahçelievler Medical Park Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvuran hastalardan normozoospermi (n=40) olarak değerlendirilenler seçilerek WHO kriterlerine uygun standart semen analizi uygulandı. Sperm örnekleri gradient yöntemi ile yıkanarak, yıkama sonrası progresif motilite ve vitalite açısından değerlendirildi. Susam, adaçayı ve yaban mersini bitkilerinin üç farklı konsantrasyonu sperm örneklerine 1:1 oranında uygulanarak 30. 60 dakikalar ve 24. saatte progresif motilite ve vitalite açısından yeniden değerlendirildi. Bu tez çalışmasına göre susam, adaçayı ve yaban mersini ekstraktlarının uygulandığı sperm örneklerinde istatistiksel olarak en anlamlı fark susam ekstraktının uygulandığı örneklerde görülmüş olup, hem kontrol hem de diğer iki bitkiye göre progresif motilite ve vitalite bulgularında anlamlı artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Effects of Sage, Sesame and Blueberry Plants in Widely Used in Turkey to The Sperm Functions Parameters During in vitro Conditions Oxidative stress in semen arises from the imbalance between reactive oxygen species and seminal antioxidants. Oxidative stress is known to cause more infertility. Antioxidants reverse the high ROS concentration and reverse their negative effects on semen parameters. In this study, we investigated the effect of three plants with high antioxidant content on sperm function in vitro. This and similar studies and the effects of ROS during assisted reproduction techniques can be minimized. In this study, it was aimed to evaluate the progressive motility and vitality parameters of the samples by applying three different concentrations of sesame, sage and blueberry plants on sperm samples prepared by using the gradient method in normozoospermia cases. The study was submitted to the Biruni University Non-Interventional Ethics Committee and was approved by the ethics committee of 2017 / 5-3 issues and 26.04.2017. The study was performed between June 2017 and April 2018 in Bahçelievler Medical Park Hospital IVF Center for patients who applied for spermiogram analysis. In this study, normozoospermia (n = 40) patients who were admitted to Bahçelievler Medical Park Hospital Clinic Center were selected and standard semen analysis was performed according to WHO criteria. Sperm samples were washed by gradient method and evaluated for progressive motility and vitality after washing. Three different concentrations of sesame, sage and blueberry plants were reevaluated in sperm samples at a ratio of 1: 1 to 30, 60 minutes and 24 hours for progressive motility and vitality. According to this study, the most significant difference in the sperm samples in which the sesame, sage and blueberry extracts were applied was observed in the samples where the sesame extract was applied and a significant increase was observed in both the control and the other two plants according to the progressive motility and vitality findings.