Meniskopatili hastalarda patellar tendonun shear wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the patellar tendon with shear wave elastography in Meniscopathy patients
  1. Tez No: 573299
  2. Yazar: MUSTAFA ALTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GÜLRİZ ÇERİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Diz eklemi gibi kompleks ve yaralanmaya müsait olan bir eklemde yapıların birbiri ile uyumlu çalışması önemlidir. Meniskopati sonrası bu uyum bozulacak ve eklem biyomekaniği olumsuz etkilenecektir. Diz ekleminin normal fonksiyon görmesinde ve ön stabilitesinde önemli olan ligamentum patella (LP)'nin meniskopati sonrası etkilenip etkilenmeyeceğini belirlemeyi amaçladık. Bu amaçla çalışmamızda menisküs patolojisi olan diz ile normal menisküslü dize sahip kişilerde LP'yi inceledik. Çalışmamızda 18-45 yaş arasında olan 39 kişinin, 62 dizi değerlendirilmiştir. Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) sonuçlarına göre menisküs lezyonu olan ve olmayan iki grup oluşturuldu. LP'nin uzunluğunu MRG, kalınlığını ve ekojenitesini ultrasonografi (USG) ve elastisitesini de shear wave elastografi (SWE) ile değerlendirdik. Elde edilen verileri yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), egzersiz yapma, dominant taraf, sigara ve alkol kullanımı parametreleri ve Görsel analog skala (GAS), Western Ontario McMaster Üniversitesi osteoartrit indeksi (WOMAC) ve Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ) skorları açısından karşılaştırdık. Kontrol grubumuzda; erkeklerde kadınlara göre LP kalınlığı daha fazladır, LP'nin uzunluğu arttıkça LP elastisitesi de artar, dominant tarafı sağ olanlarda LP sertliği daha fazladır. Olgu grubumuzda; meniskopatinin görülme oranı erkeklerde daha yüksektir, alkol kullananlarda LP daha serttir, LP kalınlığı daha fazladır ve LP kalınlığı arttıkça hareket esnasındaki ağrı skoru da artar, uyku esnasında ağrı skoru daha fazladır, VKİ kontrol grubuna göre biraz daha yüksektir. Meniskopatili dizde, LP'nin kalınlığı artmıştır fakat elastisitesi ve uzunluğu anlamlı bir şekilde değişmemiştir. LP uzunluğu ile elastisitesi arasında pozitif yönde bir ilişki vardır. LP kalınlığının olgu grubunda artması nedeniyle LP elastisitesinin de etkilenebileceğini düşünüyoruz. Yaptığımız çalışma bu anlamda meniskopatili dizde LP'yi SWE ile değerlendiren ön çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In a complex and vulnerable joint such as the knee joint, it is important that the structures work together. This harmony will deteriorate after meniscopathy and the biomechanics of the joints are negatively affected. We aimed to determine whether the ligamentum patella (LP), which is important for normal function and anterior stability of the knee joint, can be affected after meniscopathy. For this purpose in our study, we examined LP in people with a meniscus pathology knee and normal meniscus of knees. In our study, 39 people between the ages of 18-45 and 62 have been evaluated. According to MRI results, two groups with and without meniscus lesions were formed. We evaluated the length of the LP with the MRI, thickness and echogenicity by USG and elasticity with SWE. We have compared the obtained data in terms of age, gender, BMI, exercise, dominant side, smoking and alcohol use parameters and VAS, WOMAC and PSQI scores. In our control group; LP thickness is higher in males than females, as the elasticity of LP increases, the length of LP increases, LP stiffness is higher in those with dominant right side, as the length of the LP increases, the LP elasticity increases as well. In our case group; the incidence of meniscopathy is higher in men, LP is harder in alcohol users, LP thickness is higher and the pain score during movement increases as LP thickness increases, the pain score is higher during sleep, BMI is higher and there is no significant difference between the groups. In the knee with meniscopathy, the thickness of the LP has increased, but its elasticity and length have not changed significantly. There is a positive correlation between LP length and elasticity. LP elasticity may also be affected due to increased LP thickness in the case group. Our work in this sense is the preliminary study which evaluates the LP in knees with meniscopathy by SWE.