Alt ekstremitede turnike uygulanan ortopedi hastalarında iskemi-reperfüzyon hasarı sonucu oluşan oksidatif DNA hasarının araştırılması.
Investigation of oxidative DNA damage from tourniquet-induced ischemia-reperfusion injury in orthopedic patients.
- Tez No: 225749
- Danışmanlar: PROF. DR. BENSU KARAHALİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Serbest oksijen radikallerinin ve lipid peroksidasyonun birçok hastalığın patojenezinde rol oynamaktadır. Serbest radikalleri de içeren endojen ya da ekzojen kaynaklı Reaktif Oksijen Türleri (ROT) oksidatif DNA hasarına neden olmaktadır. Turnike uygulanarak yapılan ortopedi ameliyatlarında turnikenin çözülmesiyle fazla miktarda ROT'lerinin oluşumu söz konusudurÇalışmamıza alt ekstremitede turnike uygulanan ortopedi hastalarından yaş ortalaması 41.48±13.83 olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında meniskopati tanısı konulmuş ve artroskopi ameliyatı geçiren 33 hasta (14 kadın, 19 erkek ) dahil edildiTüm hastaların operasyon öncesi, iskemi sonrası (turnike uygulamasından sonra) ve reperfüzyon sonrası (turnikenin çözülmesinden sonra) kanları alındı. İskemi sonrası ve reperfüzyon sonrası alınan kanlardan elde edilen periferal kan lenfositlerinde, comet görüntülü analiz tekniği kullanılarak belirlenen kuyruk yoğunluğu (Tail Intensity=TI) operasyon öncesi belirlenen kuyruk yoğunluğu ile (tampon, Endo III ve FPG kullanılarak) kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (7.71±2.042; 8.11±2.131 ve 8.27±1.57 bazal DNA, p>0.05). Endo III ve FPG enzimleri kullanılarak yapılan analizlerde de benzer şekilde anlamlı bir fark gözlenmedi (pirimidin hasarı için 8.66±2.575; 8.5±1.99 ve 8.98±2.19, pürin hasarı için 8.41±2.948; 9.06±2.61 ve 9.29±3. p>0.05). Ayrıca sigara alışkanlığının oksidatif hasar üzerine olan etkisi de gözönüne alınarak sigara içmeyen ve içenler arasında yine operasyon öncesi, iskemi sonrası ve reperfüzyon sonrasında ayrı ayrı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak bir anlamlılık bulunmamıştır (p>0.05Hastaların yaş ve cinsiyeti ile DNA hasarı arasında korelasyon olup-olmadığı analiz edildiğinde yaş ve cinsiyetin bazal DNA hasarına etkisinin olup olmadığı gözlenmiştir. (r² = 0.054, r = -232, P=0.20. Spearman Korelasyon TestiBu çalışmadan elde edilen sonuçlar, turnike uygulanarak alt ekstremite operasyonu geçiren hastalarda oluşan iskemi-reperfüzyonun oksidatif DNA hasarına neden olmadığı gösterilmiştir. İskemi-reperfüzyonun neden olduğu DNA hasarının mekanizmasının açıklığa kavuşturulabilmesi için daha kapsamlı çalışmaların yapılması gerekmektedirAnahtar Kelimeler : Comet testi . Turnike . İskemi-Reperfüzyon
Özet (Çeviri)
Free oxygen radicals and lipid peroxidation play an important role in a number of biological processes. Reactive oxygen species (ROS) produced either endogenously or exogenously cause oxidative DNA damage. Oxidative DNA damage in cells was caused by endogenously and exogenously reactive oxygen species (ROS), involving free radicalsThirty-three orthopedic patients (age; 41.48±13.83) who applied to Gazi University Faculty of Medicine, Orthopedic and Traumatology Department for meniscopathy surgery were includedPeripheral blood lymphocytes were collected in heparinized glass tubes at the following stages of the intervention: the reference level was obtained immediately before operation. The second sample was taken after tourniquet (ischemia) and third sample was taken after the release of tourniquet (reperfusion). Oxidative DNA damage in peripheral lymphocytes was evaluated by comet assay using spesific enzymes (Endo III and FPG). We could not find statistically significant difference was not observed when all stages were compared to each other for tail intensity (7.71±2.042; 8.11±2.131 and 8.27±1.57 for basal DNA, p>0.05). We also obtained similar results when it was used Endo III and FPG (8.66±2.575; 8.5±1.99 and 8.98±2.19 for pyrimidine damage, 8.41±2.948; 9.06±2.61 and 9.29±3.54 for purine damage, respectively). Furthermore, we compared to smoker patients to non-smoker patients to detect the effect of smoking status on DNA damage. There was no statistically significant increase in smoker patients compared to non-smokers (p>0.05). When it was analyzed the effects of age and gender on DNA damage, there were no correlation observed. (r² = 0.054, r = -232, p=0.20. Spearman Correlation testOur data showed that tourniquet-induced ischemia-reperfusion injury in orthopedic patients did not cause oxidative DNA damage. It needs to be done further studies to detect mechanism of ischemia-reperfusion induced DNAKey Words : Comet assay . Tourniquet . Ischemia-Reperfusion