İzmir'deki Afrikalı öğrencilerin yaşam kalitesinin belirlenmesi ve ilişkili etmenlerin değerlendirilmesi
Determining the quality of life of the African students in İzmir and evaluating the associated factors
  1. Tez No: 573305
  2. Yazar: GUISSA ABDOULAHI MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜR HASSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gereç ve Yöntem: Kesitsel bir araştırma planlanıp yürütülmüştür. İzmir'de öğrenim gören ve“Afrikalı Öğrenciler Derneği”ne üye olan 352 öğrenci araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Çalışma öğrencilerin ikamet ettiği yurtlar (İnciraltı yurdu, Çiğli erkek yurdu) ya da okuduğu üniversitelerde (Ege üniversitesi, Dokuz Eylül üniversitesi) yürütülmüştür. Öğrencilerle yüz yüze görüşülerek 3 bölümden oluşan anket formu doldurulmuştur. Bağımlı değişken olan yaşam kalitesi düzeyini belirlemek üzere WHOQOL-BREF yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler; sosyo demografik özellikler, sağlık durumu ve alışkanlıklar ve sosyal uyumdur. Katılımcıların sosyal uyumunu belirlemek için 20 sorudan oluşan“Üniversite Sosyal Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 20,0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Method: A cross-sectional study was planned and conducted. The population of the study consists of 352 students who are members of African Students Association. The study was conducted in dormitories where students reside (Inciralti dormitory, Cigli male dormitory) or in the universities (Ege University, Dokuz Eylül University). The students were interviewed face to face and completed a questionnaire consisting of 3 sections. WHOQOL-BREF quality of life scale was used to determine the dependent variable of quality of life. Independent variables; socio-demographic characteristics; health status and habits; and social cohesion. In order to determine the social cohesion of the participants, "University Social Adaptation Scale 20 consisting of 20 questions was used. The data of the study were evaluated using SPSS 20.0 program.