İzmir'de yaşayan Sahra Altı Afrikalı kadın göçmenlerin göç ve göçmenlik deneyimleri
Migration and migrancy experiences of Sub-Saharan African women migrants living in izmir
- Tez No: 992566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İzmir'de yaşayan Sahra Altı Afrika kökenli kadın göçmenlerin cinsiyet, etnisite, yoksulluk ve göçmenlik gibi kimliklerinin kesişiminden doğan çoklu dezavantajlılık deneyimlerini anlamayı ve bu deneyimlerin toplumsal eşitsizlikler ve ayrımcılık bağlamında nasıl şekillendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Türkiye'nin 2000'lerden itibaren uzak mesafelerden göç almaya başlamasıyla birlikte, Sahra Altı Afrika göçü akademik inceleme açısından önem kazanmıştır. Özellikle İzmir'deki Afrikalı kadın göçmenlerin toplumsal yapıya uyum sağlama süreçlerinde yaşadıkları zorluklar ve bu bağlamdaki özgün deneyimleri üzerine kapsamlı bir çalışmanın eksikliği, bu araştırmanın özgün ve katkı sağlayıcı yönünü oluşturmaktadır. Araştırma, nitel bir yöntemle gerçekleştirilmiştir ve veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış mülakatlar ile gözlem teknikleri kullanılmıştır. İzmir'in Konak ilçesi Basmane semti ve çevresindeki mahallelerde yaşayan 19-50 yaş arası 17 Sahra Altı Afrikalı kadın göçmene kartopu örnekleme tekniğiyle ulaşılmıştır. Katılımcıların göç öncesi, süreci ve sonrasında karşılaştıkları özgün zorluklar, cinsiyetlerinden kaynaklanan göç deneyimleri ve maddi-manevi sömürüye açık hale gelme durumları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca katılımcılar, Türkiye'deki yaşamları ile kaynak ülkelerindeki koşulları karşılaştırarak deneyimlerini aktarmışlardır. Bu çalışma, toplumsal eşitsizliklerin ve ayrımcılık mekanizmalarının kadın göçmenler üzerindeki etkilerini ortaya koyarak, İzmir'deki düzensiz göçmen kadınlara yönelik destek mekanizmalarının geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, göçmen kadınların dezavantajlılık durumlarının anlaşılması, ayrımcılık ve önyargılarla mücadeleye dair toplumsal farkındalık yaratılması açısından önem arz etmektedir. Elde edilen bulgular, kadın göçmenlere yönelik politika ve müdahale stratejilerinin geliştirilmesinde yol gösterici olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the multiple disadvantages arising from the intersection of gender, ethnicity, poverty, and migration in the lives of Sub-Saharan African women migrants living in İzmir. Since Türkiye began receiving migration from distant regions in the 2000s, migration from Sub-Saharan Africa has gained significance in academic research. The lack of a comprehensive study on the unique experiences and challenges faced by African women migrants in İzmir during their processes of adapting to the social structure highlights the originality and contribution of this research. The study was conducted using a qualitative method, employing semi-structured interviews and observation techniques for data collection. 17 Sub-Saharan African women participants, aged 19-50, were reached through snowball sampling in the neighborhoods of the Basmane district of Konak, İzmir. The study explores the distinctive challenges encountered by participants before, during, and after migration, their experiences within the context of their sex, and their vulnerability to material and emotional exploitation. Participants also shared their experiences by comparing their lives in Türkiye with the conditions in their home countries. This research aims to reveal the effects of social inequalities and discrimination mechanisms on women migrants and contribute to the development of support mechanisms for irregular migrant women in İzmir. Furthermore, understanding the disadvantages faced by migrant women is crucial for raising social awareness about combating discrimination and prejudice. The findings aim to guide the development of policies and intervention strategies targeting women migrants.