Simüle yetişkin CPB devresinde pulsatil flow esnasında hat basıncına bağlı şant akışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of shelf flows through the line pressure on the pulsatil flow in the adult CPB circuit
  1. Tez No: 573310
  2. Yazar: LEVENT ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perfüzyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kardiyopulmoner baypas esnasında kalp ve akciğerlerin görevi kalp akciğer makinesi ve komponentleri tarafından yerine getirilir. Kalp akciğer makinası ile hastaya pulsatil veya non-pulsatil akım sağlanır. Pulsatil akımın daha fizyolojik olduğu düşünülsede non-pulsatil akıma karşı üstünlüğü halen tartışma konusudur. Kalp akciğer makinesi ve komponentleri ile sağlanan perfüzyon desteği hasta için yaşamsal açıdan ciddi bir öneme sahiptir. Kardiyopulmoner baypas sırasında perfüzyonistler birçok parametreyi değerlendirip anında müdahale etmelidirler ve sorun teşkil edebilecek hiçbir konuyu göz ardı etmemelidirler. Kalp akciğer makinasının ana pompa başlığı sayesinde hastaya pompalanan kan miktarı, kalp akciğer makinasında kullanılan hatların çapı ve ana pompa dönüş hızı hesaplanarak yazılımsal olarak bulunmaktadır. Fakat kalp akciğer makinesine ilave ettiğimiz komponentlerin oluşturduğu şant akışı bu formüle dahil değildir. Çalışmamızda kardiyopulmoner baypasta pulsatil akım esnasında şant akışları ile ilgili deneysel araştırmalar yaptık. Belirli basınçlarda ve akımlarda ilave komponentler kullanarak hastaya gönderdiğimiz sıvı miktarını oksijenatör girişinden ve hastaya yakın olan arteryel hattan flowmetreler ile ölçerek aradaki şant akışının miktarını hesapladık. Araştırma sonucu bize kardiyopulmoner baypas esnasında ilave komponent kullanıldığında hastayı yeterli bir şekilde perfüze edip edemediğimizi ve bu gibi durumlar ile karşılaştığımızda ne gibi önlemler almamız gerektiği konusunda bilgi verecektir.
Özet (Çeviri)
The function of the heart and lungs is fulfilled by the heart-lung machine and its components during cardiopulmonary bypass. Pulmonary or non-pulsatile flow is provided through the heart lung machine. Although the pulsatile flow is considered to be more physiological, the superiority of pulstail flow against non-pulsatile flow is still debated. Perfusion support with heart-lung machine and its components are vital for the patients. Perfusionists should evaluate many parameters and interfere immediately during cardiopulmonary bypass. The amount of blood pumped to the patient with main pump title of the heart- lung machine, the diameter of the lines and the rotation speed of the main pump are calculated and available as software. But the shunt flow generated by the components added to the heart-lung machine is not calculated. In this study, we experimentally evaluated shunt flows during pulsatile flow in cardiopulmonary bypass. We measured the amount of fluid that sent to the patient by oxygenator inlet and from the arterial line near the patient with flowmeters and we calculated the amount of shunt flow between them by using additional components under certain pressures and currents. The results of our research will provide information about whether the patient is adequately perfused when additional components are used during the cardiopulmonary bypass and also what precautions should be taken when we encounter in such situations.