Diskinetik Serebral palsi'li çocuklarda distoni ve koreoatetoz'un fonksiyon, aktivite, katılım ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation of the effects on function, activity, participation and quality of life of dystonia and choreoathetosis in children with dyskinetic cerebral palsy
  1. Tez No: 573309
  2. Yazar: EDA BURÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, diskinetik Serebral Palsili (SP) çocuklar ve ergenlerde distonik ve koreoatetoid hareketlerin ayırt edilmesi, şiddetinin belirlenmesi ile fonksiyon, aktivite, katılım ve yaşam kalitesi üstüne etkilerini incelenmek ve 2-18 yaş aralığındaki tipik gelişen çocuklar ve diskinetik SP'li çocuklar arasındaki katılım farkını da karşılaştırmak için yapıldı. SP'li bireylerin distoni ve koreoateteoid ayrımları Diskinezi Bozukluk Ölçeği (DBÖ) ile yapıldı; 15'i distonik 25'i koreoatetoid, 40 diskinetik SP'li çocuk çalışmaya dahil edildi. Fonksiyon, aktivite, katılım ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkilerbulunurken kullanılan değerlendirmeler, İşlevsellik, yetiyitimi ve sağlığın uluslararası sınıflandırması (ICF); çerçevesi temel alınarak yapıldı. Diskinetik SP'li çocukların yaşam kalitesindeki farkı ortaya koymak için tipik gelişen 20 çocuk çalışmaya dahil edildi. Bireylerin sosyo- demografik özellikleri ve sınıflandırma sistemlerine göre dağılımları gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aims of this study was to investigate the distinction of dystonic and choreoatetoid movements in individuals with dyskinetic cerebral palsy (CP), to determine its severity and its effects on function, activity, participation and quality of life; differences between quality of life between typically developing children aged between 2-18 and children with dyskinetic CP were also compared. The dystonia and choreoetheteoid distinctions of the individuals with CP were determined by the Dyskinesia Impairment Scale (DIS); fourty children with dystonic CP, 15 with dystonic and 25 with choreoatetoid were included. Assessments used in finding relationships between function, activity, participation and quality of life; were based on, The World Health Organization International Classification of Functioning, Disability, and Health framework. 20 typically developing children to participate in the study to clearly demonstrate the difference in quality of life of children with dyskinetic CP. Socio-demographic characteristics of individuals and their distribution according to classification systems were shown.