Designing transitions towards integration: Entrepreneurial capacity development for Syrians in Turkey
Entegrasyona geçişi tasarlamak: Türkiye'deki Suriyelilerin girişimcilik kapasitelerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 573356
  2. Yazar: AZRA TUĞÇE SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN KAYGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Tasarımın sistem bilimleri ve sosyal inovasyon ile genişleyen kesişimi, günümüzde tasarım disiplinine yeni yönler vererek, sürdürülebilir bir geleceğe geçişte yol gösterici ve güçlendirici bir aktör olmasını sağladı. Türkiye ise bu kritik geçişlerden biri olan göç için önemli bir sahne oldu. Yaşanan nüfus değişimi, Suriyelilerin entegrayonu için sistemik seviyede aktör ve kaynakların harekete geçirilmesini gerektirmektedir. Bu tez, entegrasyona yönelik stratejik bir yaklaşım olarak girişimciliği, saha gözlemi ve mülakat metodları ile, Suriyelilere yönelik bir girişimcilik program olan Build Your Future vakası özelinde incelemektedir. Bu tez, dört ana sonuç ortaya koymaktadır: sosyal değişime yönelik kapasite geliştirmeye Geçiş Tasarımı çerçevesinden yaklaşılabilir; sosyal değişimlere uyumlu ve mevcut pratikleri kapsayıcı çözümlerin geliştirilmesi için açık uçlu süreçler uygulanabilmektedir; sistemik etki için çözüm paydaşları arasında ortak gelecek kurgularına ve işbirliğine ihtiyaç duyulmaktadır ve mültecilere yönelik girişimcilik kapasitesi geliştirme aktiviteleri, mültecilerin yerel girişimcilik ekosistemlerine entegrasyonunu sağlayıcı aracılar olarak ele alınabilir.
Özet (Çeviri)
The growing intersection of design with systems science and social innovation gave way to new directions to the design discipline today, making it an actor in guiding and leveraging transitions for more sustainable futures. One of the critical transitions today is migration, for which Turkey has been a major scene. This shift of populations required mobilization of actors and resources at a systemic level, for the integration of Syrians. This thesis investigates entrepreneurship as a strategic approach towards integration through the case of Build Your Future entrepreneurship program for Syrians, through field observations and interviews with actors of the program. This thesis draws four main conclusions: capacity development towards social change can be approached from a Transition Design framework, open-ended processes can be employed to accommodate changes in the social context and leverage existing practices, shared visions and cooperation is needed among solution stakeholders for systemic impact and entrepreneurial capacity development activities towards refugees can be approached as agents of integration of refugees to local entrepreneurial ecosystems.