Sonbaharda dökülen bazı ağaç yapraklarının anti metanojeniközelliklerinin in vitro gaz üretim yöntemi ile belirlenmesi
Determination of antimetanogenic characteristics of sometree leaves fall in autumn by in vitro gas production method
- Tez No: 573367
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı, sonbahar aylarında doğada kendi halinde yaprağını döken ağaçların yapraklarının kimyasal kompozisyonunu ve anti-metanojenik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ağaç yapraklarının farklılığı kimyasal kompozisyon, besin madde sindirilebilirliği ve metanojenik özelikler üzerinde önemli etkisi vardır. Dökülen ağaç yapraklarının ADF içerikleri %18,08 ile 45,88 arasında değişmiştir. En düşük ADF içeriği şeftali yaprağında bulunurken en yüksek ADF içeriği çınar yaprağında bulunmuştur. Kondense tanen içeriği %0,87ile 13,40 arasında değişmiştir. En düşük kondense tanen içeriği incir yaprağında bulunurken en yüksek asma yaprağında bulunmuştur. Ham yağ içeriği %3,09 ile 11,75 arasında değişmiştir. En düşük ham yağ içeriği çınar yaprağında bulunurken en yüksek şeftali yaprağında tespit edilmiştir. NDF içeriği %32,03 ile 58,01 arasında değişmiştir. En düşük NDF içeriği asma yaprağında bulunurken en yüksek ıhlamur yaprağında bulunmuştur. Dökülen ağaç yapraklarının gaz üretim değerleri ele alındığında ise net gaz üretimi bakımından elde edilen sonuçlar 51,25 ile 111 ml arasında değişmiştir. En yüksek net gaz üretimi çınar yaprağında bulunurken en düşük net gaz üretimi incir yaprağında bulunmuştur. Net metan üretimi 6,84 ile 16,40 ml arasında değişmiştir. En düşük net metan üretimi çınar yaprağında bulunurken en yüksek net metan üretimi sığla yaprağında bulunmuştur. Ağaç yapraklarının metabolik enerji içerikleri 5,67 ile 9,84 MJ/kg kuru madde arasında değişmiştir. En düşük çınar yaprağında bulunurken en yüksek şeftali yaprağında tespit edilmiştir. Ağaç yapraklarının yüzdelik gerçek sindirim derece içerikleri %30,07 ile 88,57 arasında değişmiştir. En düşük çınar yaprağında bulunurken en yüksek şeftali yaprağında bulunmuştur. Ağaç yapraklarının MY içerikleri 30,5 ile 214,42 mg değişmiştir. En düşük çınar yaprağında bulunurken en yüksek şeftali yaprağında bulunmuştur. Ağaç yapraklarının EMP içerikleri 21 ile 55,37 mg arasında değişmiştir. En düşük EMP içeriği çınar yaprağında bulunurken en yüksek dut yaprağında bulunmuştur. Bu çalışmaya konu olan dökülen ağaç yapraklarının bazılarında ruminant hayvanların yaşama ve verim payına katkıda bulunacak kadar protein ve enerji içeriğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Diğer ağaç yaprakları ise protein ve enerji yönünden destekleyici yemlerle verilerek hayvanların ihtiyaçları karşılanabilir. Bu çalışma sonbaharda yaprağını döken ağaçların besin madde içerikleri ve gaz üretim değerleri hakkında önemli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the chemical composition and anti-methanogenic properties of the leaves of deciduous trees in autumn in nature. The difference of the leaves of trees has a significant effect on chemical composition, nutrient digestibility and methanogenic properties. ADF contents of the fallen tree leaves ranged from 18.08 to 45.88%. The lowest ADF content was found in peach leaf, while the highest ADF content was found in sycamore leaf. Condensed tannin content ranged from 0.87 to 13.40%. The lowest condensed tannin content was found in fig leaf while the highest vine leaf was found. The eter exract content ranged from 3.09 to 11.75%. The lowest eter exract content was found in sycamore leaf while the highest was found in peach leaf. The NDF content ranged from 32.03% to 58.01%. The lowest NDF content was found in the vine leaf and the highest linden leaf was found. When the gas production values of the fallen tree leaves were taken into consideration, the results obtained in terms of net gas production ranged from 51.25 to 111 ml. The highest net gas production was found in plane leaves while the lowest net gas production was found in fig leaves. Net methane production ranged from 6.84 to 16.40 ml. The lowest net methane production was found in plane leaves while the highest net methane production was found in frankincense leaves. The metabolic energy contents of the tree leaves ranged from 5.67 to 9.84 MJ / kg dry matter. The lowest sycamore leaf was found in the highest peach leaf. The actual digestion contents of the tree leaves ranged from 30.07% to 88.57. The lowest sycamore leaf was found in the highest peach leaf. MY contents of tree leaves ranged from 30.5 to 214.42 mg. The lowest sycamore leaf was found in the highest peach leaf. The EMP contents of the tree leaves ranged from 21 to 55.37 mg. The lowest EMP content was found in sycamore leaf and the highest mulberry leaf was found. It has been determined that some of the fallen tree leaves subject to this study have enough protein and energy content to contribute to the survival and yield share of ruminant animals. Other tree leaves can be fed with supplementary feeds in terms of protein and energy to meet the needs of animals. This study provides important information about nutrient contents and gas production values of deciduous trees in autumn.