Harran ovası drenaj sistemlerinin izlenmesi, performans değerlendirmesi ve rehabilitasyon ihtiyacının belirlenmesi
Monitoring of Harran room drainage systems, performance evaluation and determination of rehabilitation needs
  1. Tez No: 573368
  2. Yazar: KAMİL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sürdürülebilir tarımsal üretimin devamlılığına katkıda bulunan ve aynı zamanda çevreye en az zarar veren drenaj sistemlerinin tasarımlanmasına yönelik ölçütlerin geliştirilmesi için geçmiş deneyimlerden yararlanmak öteden beri tüm dünyada kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Bunun için mevcut sistemlerin izlenerek performans değerlendirmelerine veya yerinde yapılan drenaj denemelerine gerek vardır. Bu çalışma ile GAP Projesi kapsamında, sulamaya ilk olarak açılan Harran Ovası'nda sorunlu bölgedeki 13 köyde bulunan drenaj sistemlerinin performans göstergeleri incelenmiştir. Deneme süresince su tablası ölçümleri günlük olarak ölçülmüştür. Su seviyelerinin kök bölgesine yükselmesi ve kök bölgesinde kalma süreleri belirlenmiştir. Su tablasının değerlendirilmesinde yüzeyden 30, 60 ve 100 cm derinlikte kalma süreleri ıslaklığın göstergesi olarak alınmış ve su tablasının 90-120 cm seviyesine düşme süresi gösterge olarak kabul edilmiştir. Çalışmada drenaj sistemlerinin toplayıcı çıkışının bulunduğu 6 köyden alınan su örneklerinin kimyasal analizleriyle, drenaj suyu tuzluluk değişim oranı ve tuzluluğun zamansal değişim oranları saptanmıştır. Drenaj suyundan alınan örneklerde, önemli düzeyde tuz yıkandığı saptanmıştır. Yapılan incelemelerde drenaj sisteminin yeni olması nedeniyle henüz tıkanan veya çalışmayan herhangi bir dren hattına rastlanmamıştır. Elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde Harran Ovasının halihazırda herhangi bir rehabilitasyon projesine ihtiyacının olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
We aim to design sustainable drainage in a place where sustainable agricultural production can continue and at the same time the least damaging environment. For this purpose, existing systems need to be monitored, performance evaluations or drainage trials performed on site. The performance indicators of the drainage area in 13 villages of the Harran Plain in the troubled region were analyzed. Water table measurements in the trial environment The rise of the water levels and the residence time of the root. In the evaluation of the water table from the surface 30, 60 and 100 cm depth to determine the direction of wetness and the time to drop the water table 90-120 cm was considered as imaging. In the study, the scope of the collector outlet in the drainage menu The chemical analysis of water samples taken from 6 villages, the salinity rate of drainage water and salinity became temporal. Samples taken from the drainage water, was determined to be the leading salt dryer. If the drainage menu had to be new, any drainage line was found that was blocked or not working yet. It shows the need for any rehabilitation project in the Halidehair in the Harran Plain.