Dijital mentörlüğe yönelik bir bilgi ağı uygulaması geliştirme
Developing of a knowledge network application for digital mentoring
  1. Tez No: 573369
  2. Yazar: HİLMİ BAHADIR TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEKEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Mentörlük en temel anlamda rehberlik etmek, yol göstermek, kılavuzluk etmektir. Bilgi ağları ise bilginin herhangi bir iletişim aracı ile başkasına aktarılmasını sağlayan sosyal ağlar olarak tanımlanabilir. Bir bilgi ağı, en üst düzeyde değer yaratmak için, öncelikle bilgi üretme ve aktarma süreci yoluyla bilgiyi biriktirmek ve kullanmak amacıyla bir araya getirilen çok sayıda insanı, kaynağı ve bunlar arasındaki ilişkileri temsil eder. Bilgi ağlarının genel yapısı; bilgiyi toplama, organize etme ve yayma olarak üzere üç temel aşamadan oluşur. Bu çalışmada eğitim alanında dijital mentörlüğe yönelik bir bilgi ağı örneği oluşturulmuştur. Amaç, bir ders süreci içerisinde öğrenci, öğretmen ve kılavuz (mentör) arasında iletişimi kurmak ve oluşan bilgileri depolamak, sistemli bir şekilde kaydedilmesini sağlayıp, kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yaymak ve bilgilerin güncellenmesi imkânını sunmaktadır. Eğitim bilgi ağı için dinamik web sitesi ve içerik yönetim sistemi geliştirilmiştir. Web sitesinin yapımında HTML, JavaScript, PHP ve veri tabanı olarak MySQL tercih edilmiştir. Eğitim bilgi ağı, web teknolojilerini destekleyecek esnek bir yapıya sahiptir. Bilginin üretimini, yönetimini ve yayınlanmasını belirli ihtiyaçlar çerçevesinde gerçekleştirerek, farklı sorunlara, farklı ve duruma özel çözümler üreten bilgi ağı oluşumunu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the most basic sense, mentoring means guiding. A knowledge network can be defined as social networks that allow knowledge to be transferred to anyone by means of communication. A knowledge network represents a large number of people, resources and relationships between them, to create the highest value, primarily to accumulate and use knowledge through the process of generating and transmitting knowledge. General structure of knowledge networks; it consists of three basic stages: gathering, organizing and disseminating knowledge. In this study, a knowledge network example for digital mentoring in the field of education was created. The purpose is to ensure communication between the student, the teacher and the guide (mentor), and to store the knowledge that is formed in a course, to enable the system to be recorded in a systematic way, to disseminate it according to the needs of the users and to update the knowledge. A dynamic website and content management system have been developed for the training knowledge network. In the construction of the website, HTML, JavaScript, PHP and MySQL as the database were preferred. The training knowledge network has a flexible structure to support web technologies. By making production, management and publication of knowledge within the framework of specific needs, it provides knowledge network for different problems, producing different and tailored solutions.