Programlanabilir cihazların sesli uzaktan kontrolü için mobil uygulama
A mobile application for voice and remote control of programmable instruments
- Tez No: 573370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Mühendislik eğitiminde öğrenciler, teorik bilgileri öğrendikten sonra gerçek donanımlar ve devre elemanları kullanarak deney yapma fırsatına sahip olurlar. Fakat deneylerin yapıldığı laboratuvarlarda pek çok kısıtlar bulunmaktadır: İşaret üreteci, osiloskop, güç kaynağı gibi yüksek maliyetli cihazları her laboratuvarda yeterli sayıda sağlamak bu kısıtlardan biridir. Çoğu zaman, çok sayıda öğrenci nedeniyle deneylerin gruplar halinde yapılması kaçınılmazdır. Bu bazen öğrencilerin deneylere yalnızca izleyici olarak katılmalarına sebep olur. Diğer yandan ellerini etkili bir şekilde kullanamayan engelli öğrencilerin deneylere aktif olarak katılamaması da farklı bir problem oluşturmaktadır. Konuşma tanıma merkezli olarak uzaktan kontrol edilebilen cihazların kullanıldığı bir laboratuvar ortamı, tüm bu sorunlar için aday bir çözüm gibi görünmektedir. Bu çalışmanın amacı herhangi bir ses tanıma ve uzaktan haberleşme teknolojisine sahip olmayan Elektrik ve Elektronik Mühendisliği laboratuvarlarında yaygın olarak kullanılan tezgâh üstü cihazlara bu özelliği kazandırmaktır. Böylece kullanıcı bu cihazları uzaktan ses komutlarıyla kontrol edebilme ve gösterdiği değerleri grafiksel veya sayısal metin formatında mobil cihaz ekranında gözlemleme imkânına sahip olabilecektir. Eğitim amacıyla sıklıkla kullanılan ve fonksiyonları el ile ayarlanabilen osiloskop, işaret üreteci gibi cihazların bir mobil cihaz üzerinden (cep telefonu, tablet) sesli komutlar ile kontrol edilebilmesi, özellikle ellerini kullanmakta zorluk çeken engelli öğrencilerin hayatını kolaylaştıracağı açıktır. Bu tez çalışmasında, programlanabilir özelliğe sahip bir osiloskobun, geliştirilen bir mobil uygulama sayesinde uzaktan sesle kontrol edilebilmesi başarılmıştır. Uzak laboratuvarların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla ucuz yazılım ve donanım çözümlerine sahip hibrit bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen bu mobil uygulamanın hibrit olma özelliğinin sonucu olarak yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri üzerinde çalışabilmesi amacıyla Apache Cordova Kütüphanesinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Students have the opportunity of doing real experiments after the theoretical learning in the traditional laboratories in engineering education. However, the traditional laboratories have many limitations: group working due to large number of students, lack of the number of instruments, high costs devices. This sometimes causes the students to attend the experiment sessions only as audiences. On the other hand, with the addition of voice recognition technology, the remote lab concept seems to be a candidate solution for another major problem such as eliminating deficiencies for handicapped students especially for the ones who cannot use their hands effectively. The purpose of this work is to add a new feature to bench-type conventional instruments used in Electrical and Electronics Engineering Laboratory, which do not have any voice recognition and wireless communication technology. By this way, the user can control these instruments/devices remotely with voice commands and monitor the results/values in graphical or numerical/text format as well over a mobile device screen. It is clear that controlling devices such as oscilloscope or signal generators by voice commands via a mobile device will make life easier for disabled students who especially have difficulties in using their hands. In this thesis, we performed remote control of a programmable oscilloscope with a mobile application. A hybrid mobile application with inexpensive software and hardware solutions was developed to improve and generalize remote laboratories. Apache Cordova Library was preferred to be able to work compatible with widely used operating systems in this mobile application.