Bazı baklagil ağaç meyvelerinin beslenme değerinin belirlenmesi
Determination of nutritive value of some legume trees fruits
  1. Tez No: 360951
  2. Yazar: ÖZER KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
Araştırmada 5 farklı baklagil ağacının; Acacia karroo, Albiza julibrissin (Gülibrişim akasya), Cerotonia siliqua (Keçiboynuzu), Leucaena leucocephala, Gleditsia triacanthos (Gladiçya) meyvelerinde; beslenme değerinin belirlenmesi amacıyla meyvelerin; kimyasal kompozisyonu, in vitro gaz üretimi, metabolik enerji ve organik madde sindirim dereceleri araştırılmış ve türün bu değerleri önemli derecede etkilediği bulunmuştur. Meyvelerin; ham kül, ham protein, nötral deterjan fiber, asit deterjan fiber ve kondense tanen içerikleri sırasıyla %2.98-6.67, %8.52-22.17, %37.62-54.44, %27.53-40.71 ve %0.72-2.69 arasında değişmiştir. En yüksek ham protein içeriği A. julibrissin meyvelerinde bulunurken en yüksek kül içeriği A. karro meyvelerinde saptanmıştır. Diğer taraftan en yüksek NDF içeriğine L. leucocephala meyveleri sahip olurken en yüksek ADF içeriği A. karroo meyvelerinde bulunmuştur. En yüksek gaz üretimi, metabolik enerji ve sindirim derecesi ise C. siliqua meyvelerinde tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu araştırmaya konu olan baklagil ağaç meyvelerinin besin değerleri dikkate alındığında, ruminantların enerji ve protein ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir potansiyele sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Five different legumes trees fruits; Acacia karroo, Albiza julibrissin , Cerotonia siliqua , Leucaena leucocephala, Gleditsia triacanthos, had analized to find out the nutritive value of pods. The species had significant effects on the chemical composition, in vitro gas production, metabolisable energy and organic matter digestibility. Ash, crude protein, acid detergent fiber, neutral detergent fiber and condensed tannin contents ranged from %2.98-6.67, %8.52-22.17, %37.62-54.44, %27.53-40.71 and %0.72-2.69 respectively. Although pods from A. julibrissin had highest crude protein content, pods from A. karroo had highest crude ash content. On the other hand, pods from L. leucocephala had highest neutral detergent fiber content whereas pods from A. karroo had highest acid detergent fiber content. Pods from C. siliqua had highest gas production, metabolisable energy and organic matter digestibility. As a conclusion; it can be said that pods from legume trees investigated in the current study had important potential for ruminant animals to meet protein and energy requirements.