Boronat esterler ve nhc-bağlanmış boronat esterlerin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and spectroscopic properties of boronate esters and nhc-bonded boronate esters
- Tez No: 573378
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, bir dizi boronat ester (1-3) ve N-Heterosiklik Karben (NHC)-bağlanmış boronat esterler (4-6) yeni Lewis asitleri olarak farklı uygulamalarda kullanmak amacı ile sentezlendi. Yapılar NMR (1H, 13C ve 11B), FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, LC-MS/MS spektrometresi, Erime noktası tayin cihazı ve Elementel analiz teknikleri ile aydınlatıldı. Yapıların detaylı karakterizasyonundan sonra, yeni boronat esterlerin farklı spektroskopik özelliklerinin incelenmesi ayrıntılı olarak yapıldı. Boranat esterler (1-3) ve karşılık gelen (NHC)-bağlanmış boronat esterler (4-6) havada katı halde kararlı kristaller olarak izole edildi ve tüm bileşiklerin reaksiyon takibi TLC tekniği yapıldı. Üstelik, yapılan tüm karşılaştırmalı spektral değerlendirmeler sonucunda boronat esterlerin bilinen NHC grubuna bağlandığını ve oluşan olası yapıların doğru olduğunu göstermektedir. Boronat esterlerin (1-3) ve (NHC)-bağlanmış boronat esterlerin (4-6) tek XRD kristalleri elde etmek için yapılan çalışmalarda uygun yapıda kristaller elde edilemedi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a series of boronate esters (1-3) and N-Heterocyclic Carbene (NHC)-stabilized boronate esters (4-6) were synthesized for novel Lewis acids purposed different applications and characterized by various spectroscopic techniques including NMR (1H, 13C, and 11B), FT-IR, UV-Vis, LC-MS/MS spectroscopy, melting point, and elemental analysis techniques. Following a full characterization, the study of different spectroscopic properties of these novels boronate esters was done in detail. The boranate esters (1-3) and the corresponding (NHC)-stabilized boronate esters (4-6) was isolated as a powder that is air stable in the solid state and all compounds were followed by TLC technique. Moreover, comparison of the all spectral results allows assignment to the known NHC adduct of boronate esters and the results confirmed the formation of the desired products. Attempts at growing crystals of the boronate esters (1-3) and (NHC)-stabilized boronate esters (4-6) suitable for single-crystal XRD were not successful.