Selülitin kozmetik bakımında lipid nanopartiküler sistemlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar
Studies on development of lipid nanoparticulate systems for cosmetic care of cellulites
  1. Tez No: 573379
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİYASE NİLÜFER TARIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sıklıkla kadınlarda östrojen etkisine bağlı yağ dağılımının belirgin olduğu pelvik bölge, alt ekstremiteler ve abdominal bölgede gözlenen ve tipik portakal kabuğu görünümüne yol açan selülit bir hastalık olmamakla beraber estetik bir problemdir. Selülitin kozmetik bakımında özellikle metil ksantin içeren ürünler cilt altına aşırı yağ birikimini önlemesi ve lenfatik drenajı arttırması nedeniyle tercih edilmektedir. Metil ksantinler içinde de en çok kullanılan kafein, çalışmada aktif bileşen olarak seçilmiştir. Nano yapılı lipid taşıyıcılar topikal ilaç ve kozmetiklerde son yıllarda üzerinde pek çok çalışma yapılan sistemlerdir. Bu sistemler yeni nesil kozmetik ürünlerde oklüzif etkisiyle deriyi nemlendirmesi, stratum corneum tabakasından etkin madde penetrasyonunu arttırması ve epidermis veya dermisin belli bölgelerine hedeflendirme yapabilmesi gibi avantajlarından dolayı tercih edilmektedir. Bu sistemler içerisinde yer alan yarı katı lipid nanopartiküllerin en önemli avantajı ise yeniden formüle edilmelerine gerek kalmadan kullanılabilmeleri yani bitmiş ürün olarak değerlendirilmeleridir. Bu çalışmada kafein içeren yarı katı lipid nanopartiküller ICH Q8 klavuzunda yer alan tasarımla kalite yaklaşımı benimsenerek geliştirilmiştir. Hedef ürün kalite profili belirlenerek, buna ulaşabilmek için gerekli kritik kalite özellikleri; partikül büyüklüğü, PDI ve oklüzyon faktörü olarak tayin edilmiştir. QbD kapsamında veri analizi ve formülasyon optimizasyonu yapay zeka araçları yardımıyla yapılmıştır. Formülasyon çalışmaları sonuçlarına göre geliştirilen yapay sinir ağı modeli yardımıyla elde edilen optimum formülasyon hedef ürün kalite profiline ulaşabilmek için gerekli kalite özelliklerine sahip olduğu bulunmuş ve selülitin kozmetik olarak bakımı için nanoteknoloji, tasarımla kalite ve yapay zekanın bir arada kullanılmasıyla elde edilen bir final ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cellulite is frequently observed in the pelvic region, lower extremities and abdominal region where fat distribution is significant due to estrogen effect in women. Cellulite that leads to a typical orange peel syndrome is not an illness but an aesthetic problem. Frequently methyl xantine containing products are preferred in topical treatment of cellulite. Because they prevent excessive fat accumulation under the skin and increase lymphatic drainage. Caffeine which is the most widely used methyl xantine, was selected as an active ingredient for our study. Nowadays, lipid based nanocarriers have been the subject of many studies on topical drug delivery and also cosmetics. These systems are preferred in new generation cosmetic products because of their advantages such as enhancing the hydration of the skin with occlusive effect, improving the penetration of active substance from the stratum corneum layer and targeting the active substance to the epidermis or dermis. The most important advantage of the semi solid lipid nanolparticles in these systems is that they can be used without having to be reformulated, due to that they are considered as final products. In this study, semi solid lipid nanoparticles containing caffeine were developed by adopting quality approach with the design in ICH Q8 manual. The critical quality properties required to achieve the target product quality profile were determined as particle size, PDI and occlusion factor. According to the results of the formulation studies, it has been found that the optimum formulation obtained with the help of artificial neural network model has the required quality characteristics in order to reach the target product quality profile and for the cosmetic care of cellulite, a final product was obtained by combining nanotechnology, quality by design and artificial intelligence.