Mikrofiber donatıların beton ile donatı arasındaki aderansa ve beton basınç dayanımına etkileri
The effect of microfiber reinforcements on adherence between concrete and reinforcement and concrete compression resistance
  1. Tez No: 573380
  2. Yazar: İSMAİL EMRE TEKELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada 3 farklı mikrofiber katkı donatısından değişken oranlar kullanılarak katkılı beton numuneleri üretilmiş, bu numuneler basınç ve de çelik çubuk çekme deneylerine tabi tutulmuştur. Mikrofiber katkı donatılarından polipropilen elyaf, cam elyaf, karbon elyaf malzemelerinin her birinden %1, %0,5, %0,25 oranlarında katkı kullanılarak ve katkısız olarak çelik çubuk çekme deneyi ve beton basınç deneyi için küp numuneler hazırlanmıştır. Çelik çubuk çekme deneyi için hazırlanan numunelere aderans boyları 5cm, 10cm, 15cm olmak üzere Ø10 çelik çubuklar yerleştirilmiş ve toplamda 90 adet çelik çubuklu küp numune 28 günlük kürlerinin ardından deneye tabi tutulmuşlardır. Beton basınç deneyi için ise yine polipropilen elyaf, cam elyaf, karbon elyaf malzemelerinden %1, %0,5, %0,25 oranlarında katkı kullanılarak ve de katkısız olarak 6'şar adet küp numune dökülmüş, 3'er adet numuneler 7 günlük kürün ardından diğer 3'er adet numuneler ise 28 günlük kürün ardından olmak üzere toplamda 60 adet küp numune deneye tabi tutulmuşlardır. Deney sonuçlarına göre mikrofiber katkı malzemelerinin ve donatı aderans boylarının betonarme çalışma prensiplerine etkileri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, additive concrete samples were produced from 3 different microfiber additive reinforcements using variable rates and these samples were subjected to pressure and steel bar tensile tests. Cubic samples were prepared for steel bar tensile test concrete pressure test by using 1%, 0.5%, 0.25 additives from each of polypropylene fiber, glass fiber, carbon fiber materials from microfiber additive reinforcements and without additives. Ø10 steel bars were adhered to samples prepared for steel bar tensile test with adherence lenghts 5cm, 10cm, 15cm. For the concrete pressure test, 6 cubic samples were cast, again by using 1%, 0,5%, 0,25% additives from polypropylene fiber, glass fiber, carbon fiber materials and without additives and a total of 60 cubic samples were subjected to the test as 3 for each samples after 7 days of curing and other 3 for each samples after 28 days of curing. According to the results of the test, the effects of microfiber additives and reinforcement adherence lengths on concrete working principles were observed.