Poisson ve negatif binom regresyon modelleri
Poisson and negative binomial regression models
- Tez No: 573381
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KAÇIRANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda, bilgi çağının bir sonucu olarak artan veri boyutuyla ihtiyaç duyulan gelişmiş tahmin modellerini içeren temel alanlardan biri olan regresyon analizi birçok disiplinde daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla sürekli bir yanıt değişkeninin tahmin edilmesi amacıyla kullanılsa da söz konusu değişkenin kesikli ve sayılabilir değerler aldığı durumda kullanılan poisson ve negatif binom regresyon modellerine ilgi gitgide artmaktadır. Bu çalışmada sayım verilerinde yaygın olarak kullanılan, poisson ve negatif binom regresyon modelleri ve onların bol sıfırlı veriler için karşılık gelen modellerinin yanı sıra ridge ve Liu tahmin edici gibi yanlı tahmin edicilere dayanan modeller incelenmiştir. Bahsedilen modellerin teorik özelliklerinin yanı sıra gerçek bir veri seti üzerindeki performans karşılaştırmaları da yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında toplam on farklı model ele alınmıştır. Bu modellerin performans karşılaştırmaları Akaike bilgi kriteri, log olabilirlik değeri, rezidü kareler ortalaması ve rezidülerin ortalama mutlak hata değerleri gibi kriterlerle yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre bol sıfırlı negatif binom regresyon modeli en uygun model olarak bulunmuş ve bu modelin katsayı tahminleri elde edilmiştir. Katsayı tahminlerinin yanı sıra yorumları da detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, regression analysis, which is one of the fundamental fields that includes advanced estimation models needed as with the increasing data sizeas a result of the information era, is used more extensively in many disciplines. Although regression analysis is mostly used to estimate a continuous response variable, poisson and negative binomial regression models are increasingly used when the response variable takes discrete and countable values. In this study, study, in addition to poisson and negative binomial regression models with their corresponding models for zero inflated data, which are commonly used in count data, models based on biased estimators such as ridge and Liu estimator, have been examined. In addition to the theoretical properties of the mentioned models, performance comparisons on a real data set have been also performed. A total of 10 different models have been studied within the scope of the study. The performance comparisons of these models have been made with criteria such as Akaike information criterion, log likelihood value, mean squared residuals, and mean absolute residuals. According to the results, zero inflated negative binomial regression model has been found as the most suitable model and coefficient estimation of this model has been obtained. Apart from the coefficient estimations, comments have been given in detail.