Determination of sulfur dioxide by luminescence fiber optic spectrometry
- Tez No: 13225
- Danışmanlar: PROF.DR. O. YAVUZ ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
KEMÎLUMÎNESANS FÎBER OPTÎK SENSORU ÎLE KÜKÜRT DÎOKSÎT TAYİNİ ULUÖTÜRKKAN, asaf e. Fen Edebiyat, Fakültesi Kimya Bölümü, Yüksek Lisans Tezi Tez Yöneticisi : Prof. Dr. O. Yavuz Ataman 80 sayfa» Şubat 1991 ÖZET Bazik ortamda luminol çözeltisinin verdiği k emi 1 uminesans emisyonunun SO varlığında artmasına dayanan tayin yöntemi» fiberoptik optrod ile uzaktan algılamalı bir sensör yapımında kullanıldı. Laboratuar tasarımı ve kurulması gerçekleştirilen luminometre için ölçüm parametreleri optimize edildi. Uzaktan algılama sisteminde lO- 50 uL. bazik luminol çözeltisini içeren bir mikro-kap» fiber -optik kablonun ucuna monte edilerek bir optrod oluşturuldu. SÖ varlığında artan çözelti emisyonu» fiber-optik kablo aracılığıyla 1 uminomet reye taşındı ve şiddeti ölçüldü. Tek nüveli fiber optik kablo ile gözlenebilme sınırı 3s birimiyle 15 ppm SO_ olarak saptandı. CO_, N_0» H_S, C_H^» C_H^ ve kuru havanın girişim etkileri belirlendi. Anahtar Kelimeler; Kemiluminesans, kükürt efiaksit, fiber y optfik, luminol. Anabilin» sayısal kodu s 4050301 ii
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SULFUR DIOXIDE BY LUMINESCENCE FIBER OPTIC SPECTROMETRY ULUSTÜRKKAN, Asaf Ender Faculty of Arts and Sciences Department of Chemistry, M.S. Thesis Super vi sor : Pr of. Dr-. O. Yavuz ATAMAN. 80 Pages, February 1991. ABSTRACT A sensor has been bui.11; up with fiber-optic probe which is based on enhancement of ehemilumineseent emission of luminol solution in alkaline medium in the presence of S0". Design and construction of the luminometer has been carried out and parameters for the measurement were optimised. In this system, a micro-cup which contains 10-50 /-*L alkaline luminol-HgCU solution was attached to one end of the fiber-optic. The enhanced chemi luminescence emission was transferred to the luminometer by a fiber-optic cable. Detection limit was found to be 15 ppm. Interference effects of CCU, ^2^* ^2^* ^6^6 ' **2**2 aXif^