Supplying water from tigres river to Elazığ in order to meet 2050 water demand
Elazığ ili 2050 yılı su ihtiyacının karşılanması amacıyla Dicle havzasından su temini
  1. Tez No: 633253
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇAĞAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nüfus projeksiyonları araştırma alanını yönetmek ve planlamak için önemlidir. Günümüzde artan nüfus ve artan su kullanımı nedeniyle, suyun uygun şekilde yönetilmesi büyük önem taşımaktadır. Dicle ve Fırat nehirlerinin birleştiği Elazığ ili, artan nüfusu ve gelişen sanayisi ile gelecekte su kıtlığı yaşayabilecek illerden biridir. Bu durumda, büyüyen nüfusun ve gelişen endüstrinin su ihtiyaçlarını karşılamak için yeni su kaynaklarına ihtiyaç duyuldu. Bu çalışmada, Murat Nehri'nin bir kolu olan Hamza Bey Barajı'ndan su sağlama yöntemi, nüfus tahmin yöntemleri ve üstel regresyon analizi kullanılarak incelenmiş ve 2050 yılında hesaplanan nüfusun su ihtiyaçlarını karşılamak için değerlendirilmiştir. 2050 yılı için hesaplanan nüfus yaklaşık 926964 olarak tahmin edilmiştir ve bu nüfus için toplam su ihtiyacı 51513758 m3 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca Hamza Bey Barajı'nın toplam su kapasitesi coğrafi bilgi sistemleri ve hidrolojik modelleme kullanılarak belirlenmiştir. Bu sonuca göre, 1140 m kotunda belirlenen 3366824 m2'lik bir alana 53590000 m3 su tedarik edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Population projections are significant for managing and planning the research area. Today, due to the increasing population and the increasing use of water, proper management of water has great importance. Elazığ province, which is the confluence of the Tigris and Euphrates rivers, is one of the provinces that may experience water shortages in the future with its growing population and developing industry. For this case, new water resources needed to meet the water needs of the growing population and the burgeoning industry. In this study, the method of supplying water from the Hamza Bey Dam, a tributary of the Murat River, evaluated to meet the water needs of the calculated population in 2050 examined by using population forecasting methods and exponential regression analysis. The calculated population for the year 2050 estimated roundly 926964 and the total water requirement for this population calculated as 51513758 m3. Also, the total water capacity of Hamza Bey Dam determined by using geographical information systems and hydrological modelling. According to this result, 53590000 m3 of water could be supplied in an area of 3366824 m2 determined at an altitude of 1140 m