Elazığ ili su kenelerinin (Hydrachnellae, acari) sistematik yönden incelenmesi
- Tez No: 13074
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHLİS ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada Elazığ ili ve çevresinden toplanan su keneleri değerlendirilmiş ve bu örneklerden 15 familyaya ait toplam 47 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden;Ey lais setosa, Sperchon (Mixospechon) setiger, Limnesia undulata, Limnesia walteri, Hygrobates (Decabates) decaporus, Hygrobates (s.str.) calliger, Hygrobates (s.str) porrectus, Hygrobates (s.str.) trigonicus, Neumania deltoides, Pionopsis lutencens, Mideopsis orbicularis, Arrenurus (s.str.) albator, Arrenurus (s.str.) abbreviator, Arrenurus (s.str.) rodrigensis, Arrenurus (s.str.) radiatus, Arrenurus (s.str.) tricuspidator, Arrenurus (s.str.)furcillatus, Arrenurus (s.str.) bruzelii, Arrenurus (s.str.) affinis ve Arrenurus (s.str.) maculator Türkiye faunası için; Hygrobates (Hygrobatomegapus) elazigiensis n.sp" Arrenurus (s.str.) demirsoyi rusp., Arrenurus (s.str.) kuruii n.sp. ve Arrenurus (s.str.) ayyildizi n.sp. ise bilim dünyası için yenidir. Daha önce Avrupa ve Afrika'dan bilinen sekiz tür Asya'da ilk defa Türkiye'den verilmektedir. Ayrıca Almanya'dan verilen Hygrobates (s.str.) porrectus'un dişisinin tanımı ilk kez bu çalışmada verilmiştir. Teşhis edilen türlerin örneklerimiz üzerinden şekilleri çizilmiş, çeşitli organlarının ölçümleri yapılmış, tanımlan gözden geçirilmiş ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Ayrıca tür teşhis anahtarları düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ü SUMMARY In this study, it has been evaluated water mite species collected from Elazığ province and its environment. Totaly, it has been determined 47 species belonging to 15 families. Of these, Eylais setosa, Sperchon (Mixospechon) setiger, Limnesia undulata, Limnesia walteri, Hygrobates (Decabates) decaporus, Hygrobates (s.str.) calliger, Hygrobates (s.str) porrectus, Hygrobates (s.str.) trigonicus, Neumania deltoides, Pionopsis lutencens, Mideopsis orbicularis, Arrenurus (s.str.) albator, Arrenurus (s.str.) abbreviator, Arrenurus (s.str.) rodrigensis, Arrenurus (s.str.) radiatus, Arrenurus (s.str.) tricuspidator, Arrenurus (s.str.) furcillatus, Arrenurus (s.str.) bruzelii, Arrenurus (s.str.) qffinis and Arrenurus (s.str.) maculator are new records for the Turkish fauna. Hygrobates (Hygrobatomegapus) elazigiensis n.sp" Arrenurus (sjitr.) demirsoyi n.sp.f Arrenurus (s^tr.) kuruii n.sp. and Arrenurus (s^tr.) ayyildizi n.sp are new to science. Eight species known from Europa and Africa have been recorded first time for Asia from Turkey. Furthermore, the description of female of Hygrobates f&str.j porrectus has also been given in this study first time. The drawings and measurements of various organs of identified species and their distributions in the world have been given. Yet, it has been arranged keys for species.