Arazi tipi değişken yağış yoğunluklu yağış simülatörü tasarlanması
Designing a variable rainfall density field type rainfall simulator
- Tez No: 573387
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Taşınabilir yağış simülatörleri, toprak erozyonu, yüzey hidrolojisi, kaymak bağlama ve toprak kirliliği süreç dinamiklerini araştırmak için önemli bir araştırma aracıdır. Yağış simülatörlerinin belli, ortak bir standardizasyonu yoktur. Günümüzde farklı farklı standartlarda yağış simülatörleri vardır. Bu çalışmanın temel amacı, yüzey akış oluşumuna ve toprak kaybına yol açan yağışları simüle etmek için tarla koşullarında kullanılacak olan hareketli bir yağış simülatörünün tasarımıdır. Yağış simülatörüveejet 80100 püskürtme memeleri kullanılarak tasarlanmıştır ve solenoid valfler vasıtasıyla değişken yağış yoğunlukları elde edilmiştir. Özel olarak tasarlanmış alan arazi tipi taşınabilir yağış simülatörü(1) homojen yersel yağış dağılımı ve düşme spektrumunu içeren yağış özellikleri, (2) sahada simülasyona hızlı ve kolay hazırlanma (3) kolay kullanım ve (4) düşük uygulama maliyeti sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Portable rainfall simulators are an essential research tool for investigating the process dynamics of soil erosion, surface hydrology, soil crusting and soil pollution. There is no standardisation of rainfall simulators. Today, there are different simulators of rainfall of different standards. The main purpose of this study was the design of a portable a rainfall simulator to be used in the field conditions for simulating rainfalls that lead to the generation of runoff and soil loss. The rainfall simulator is designed by using veejet 80100 nozzles and achieved variable rainfall intensities by means of a solenoid valves. The designed field type portable rainfall simulator with particular respect to (1) rainfall characteristics that include homogeneous spatial rainfall distribution and drop spectrum, (2) quick and easy preperation to simulation in the field (3) easy handling and (4) low application costs.