Adomian ayrışım metodunun uygulamaları
Applications of adomian decomposition method
  1. Tez No: 573388
  2. Yazar: ESRA ÇADIRCI AKSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANFER TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, Adomian ayrışım metodu kullanılarak lineer ve lineer olmayan bazı problemlerin çözümleri elde edilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ele alınan problemlerin niye çalışılması gerektiği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, önceki çalışmalar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Adomian ayrışım metodu tanıtılarak örneklere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, belirli bir yapıya sahip denklemler Adomian ayrışım metodu ile yaklaşık çözümleri için gerekli teoremler formüle edilerek örneklerle izah edilmiştir. Son bölümde ise Adomian ayrışım metoduyla elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Adomian decomposition method is applied to spesific ordinary and partial differential equations to obtain their solutions. This study contains five chapters. In the first chapter, the importance of the problems taken into consideration are mentioned. In the second and third chapter Adomian decomposition method and its history are introduced. Theory of these specific first and second order linear and non linear ordinary and partial differential equations similar to classical ones are formulated by Adomian decomposition method and also their approximating solutions are obtained. Accuracy of obtained results is tested by examples.