Yenilikçi prefabrike cephe sistemlerinin incelenmesi ve yeni bir cephe sistemi önerisi
The study of innovative prefabricated facade systems and a new facade system proposal
  1. Tez No: 573391
  2. Yazar: AYŞE ESRA YENERKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NABİ VOLKAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Prefabrike cepheler, yapı sistemlerinin hızlı kurulum ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış ve tarih boyunca yapılan uygulamalarda çeşitli prefabrike cephe sistemleri geliştirilmiştir. Ancak yakın tarihte, ön üretimli olarak hazırlanan bu sistemler, tasarımlarında ve uygulamalarında büyük atılımlar sergileyerek, geleceğin mimarisi tanımını üstlenecek yenilikçi çözümler sunmuşlardır. Yenilikçi yaklaşımlarla tasarlanan ve uygulamaları yapılan prefabrike cephe elemanları, yapılara mimari bir tasarım kimliği kazandırmalarının yanı sıra, yüksek teknik standartlar ve enerji sürdürülebilirliği konularında da yapı sistemlerini desteklemişlerdir. Bu tez çalışmasında prefabrike cephe sistemleri ve gelişim süreçleri incelenmiş, yenilikçi yaklaşıma sahip prefabrike cephe kavramanın oluşmasındaki bilgiler analiz edilmiştir. Prefabrike cephelerdeki yenilikçi sistemler gruplandırılmış ve güncel örneklerle incelenerek, analiz edilen bilgiler doğrultusunda yenilikçi bir prefabrike cephe sistemi önerisi sunulmuştur. Çalışma 5 bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının amacı, kapsamı ve yöntemi ilk bölümde açıklanmıştır. İkinci bölümde, prefabrike cephe kavramının tanımı, tarihsel gelişim süreci ve avantajları hakkında bilgi verilmiştir. İnovatif cephe sistemi kavramının geliştirilmesini sağlayan tasarım ve imalat süreci, kullanılan yazılım ve üretim teknikleri ile birlikte analiz edilmiş, prefabrike cephelerin sahada güncel uygulanış yöntemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölüm yenilikçi çözümler sunan prefabrike cephe sistemi uygulamalarının sınıflandırmasını kapsamaktadır. Bu bölümde güncelliğini koruyan, yenilikçi yaklaşımlarla uygulanmış ve tasarlanmış prefabrike cephe sistemi örnekleri incelenmiştir. Yapısal özellikleri açısından çok geniş bir çeşitlilik gösteren bu cephelerin, sistem tipi ve çalışma prensipleri konularında sınıflandırma yapılması uygun görülerek analiz edilen örnekler, 'Sabit Özellikli Prefabrike Cephe Sistemlerinde Yenilikçi Uygulamalar' ve 'Uyarlanabilir Cephe Sistemleri' başlıklarında incelenmiştir. Dördüncü bölümde, incelenen yenilikçi prefabrike cephe sistemi örnekleri doğrultusunda, yenilikçi birprefabrike cephe sistemi uygulama önerisi geliştirilmiştir. Farklı özelliklerdeki 4 özgün modül ve bunların taşıyıcı ızgara sistemi tasarlanarak, uygulama teknikleri analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan beşinci bölümde güncel prefabrike cephe sistemlerinin avantajlarına değinilmiş, yenilikçi yaklaşıma sahip prefabrike cephe örneklerinin incelenmesi sonucu elde edilen bilgiler doğrultusunda, bu sistemlerin kullanımlarında karşılaşılan dezavantajlar da anlatılmıştır. Dördüncü bölümde geliştirilen yenilikçi cephe sisteminin değerlendirilmesine de bu kısımda yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prefabricated facades have emerged in line with the rapid installation needs of building systems. Various prefabricated facade systems have been developed throughout the history. However, these systems, which have been pre-produced in the recent history, exhibited great breakthroughs in their designs and applications. Also they presented innovative solutions to undertake the definition of the future architecture Prefabricated facade elements, which designed and applied with innovative approaches, give buildings an architecture design identity, besides they supported the building systems with high technical standards and sustainability of energy In this thesis, prefabricated facade systems and their development processes were examined and information about the formation of innovative prefabricated facade term was analyzed. Prefabricated facade innovative systems are analyzed with current examples and grouped into subheadings. Finally, an innovative facade system proposal is presented in accordance with the information analyzed. The purpose, scope and method of the thesis study are explained in the first chapter. In the second chapter, the definition of prefabricated facade concept, historical development process and its advantages are given.The design and manufacturing process, which enables the development of the concept of innovative facade system, has been analyzed together with the software and production techniques used, and the current methods of application of prefabricated facades in the field are explained. The third part includes the classification of innovative prefabricated facade system applications. In this section, examples of current prefabricated facade systems, which implemented and designed with innovative approaches, are examined. Innovative facades show a wide variety in terms of structural features, thus it is found appropriate to examine the headings with 'Innovative Applications in Solid Prefabricated Façade Systems' and 'Adaptive Facade Systems', with the analyze of system typesand working principles of innovative prefabricated facades. In the fourth chapter, in accordance with the examples of innovative prefabricated facade systems, a new innovative prefabricated facade system application proposal has been developed.4 unique modules with different properties and their carrier grid system was designed and their application techniques were analyzed. In the fifth part of the study, the advantages of current prefabricated facade systems are mentioned and the disadvantages encountered in the use of these systems are explained.The evaluationof the innovative façade systemwhich wasdeveloped in the fourth chapter are also included in this section.