Yöneylem araştırmasında şebeke modellerine vekil kısıt uygulamaları
Surrogate constraint applications to network models in operations research
  1. Tez No: 573392
  2. Yazar: AYŞE SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÜNAY AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Optimizasyon probleminin kısıtlarının tek bir vekil kısıt haline getirildiği gevşetmeye vekil gevşetme adı verilir. Tamsayılı programlama için Lagrange dual arama yöntemlerine benzer olarak, geleneksel vekil dual arama yöntemi de çarpanları güncellemek için yardımcı lineer programlama problemlerini kullanır. Bu yöntem, minimizasyon amaçlı problemin optimal amaç değerine bir alt sınır sağlar ve uygun çözümler kümesini genişletir. Bu alt sınır Lagrange gevşetmesinin sağladığı alt sınırdan daha büyük veya eşittir, dolayısıyla vekil gevşetme daha iyi bir yaklaşım sağlayabilir. Dualite boşluğu olması durumlarında, geleneksel yöntem ile problemin optimal amaç değeri bulunamayabilir. Bu durumda, lineer olmayan vekil kısıt yöntemleri kullanılabilir. Bu çalışmada, kaynak düğümlerinden varış düğümlerine minimum maliyetli uygun akışların belirlendiği minimum maliyetli akış problemleri üzerinde gevşetme stratejileri ve uygun parametre seçimleri tartışılmıştır. Ayrıca, çoklu sırt çantası modelleri için problem boyutlarını azaltan, çoklu vekil kısıtları kullanan ve yarılama algoritmalarına dayalı bir sezgisel geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relaxation by aggregation of multiple constraints into a single surrogate constraint is called surrogate relaxation. Similar to the Lagrangian dual search methods for integer programming, the conventional surrogate dual method utilizes an auxiliary linear programming problem for updating the multiplier vector. The technique provides a lower bound for the optimal objective value of the minimization problem and enlarges the feasible region. This bound is tighter than the Lagrangian lower bound, therefore it can give a better approximation. In some case there exists a duality gap, the conventional surrogate dual search method fails to find the optimal solutions of the primal problem. In order to eliminate this issue, nonlinear surrogate constraint methods can be used. In this study, relaxation strategies and choosing the appropriate parameters are discussed on minimum-cost flow problems which are to find the feasible flows from the source nodes to the sink nodes with minimum cost. In addition, a heuristic that reduces the number of constraints, and uses multiple surrogate constraints, and is based on bisection algorithms, is developed.