In-situ stress magnitude and orientation determination of Ankara Kazan district from FMI log
Ankara Kazan bölgesının FMI logundan arazi gerilme değeri ve yönelimi tayini
  1. Tez No: 573432
  2. Yazar: KUTAY EMRE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Petrol ve doğal gaz endüstrilerinde, sondaj kuyusu dayanıksızlığı önemli bir problem teşkil etmektedir. Uyarılan bölgesel gerilme, etrafındaki kayaçların dayanımını aşarsa sondaj kuyusu etrafında kayaç yenilmeleri meydana gelir. Sondaj kuyusu kesmeleri ve uyarılmış sondaj çatlakları, yatay gerilme yönelmesinin önemli göstergeleridir. Sondaj kuyusu kesmeleri, kuyu etrafındaki gerilmelerin kuyu duvarlarındaki basma dayanımını aşmasıyla, kuyu kesitinde meydana gelen gerilme kaynaklı genişlemelerdir. Uyarılmış sondaj çatlakları ise kuyu etrafındaki gerilme konsantrasyonunun kuyu duvarlarındaki çekme dayanımını aşmasıyla meydana gelmektedir. Bu çalışmada, Ankara Kazan bölgesinde bulunan çözelti madenciliği sahasının arazi yatay gerilme değerlerini ve yönelimini tayin etmek için Mikro Formasyon Görüntüleme günlüğü (MFG) uygulandı. Sondaj kuyusu kesmelerini ve uyarılmış sondaj çatlaklarını belirlemek ve ayırt etmek için kullanılan Mikro Formasyon Görüntüleme günlüğü analiz edildi. Kuyu boyunca bulunan formasyonların mekanik özelliklerini belirlemek için laboratuvar ve arazi çalışmaları yapıldı. Arazide yapılan kaçak testleri, asgari yatay gerilmeyi belirlemek için analiz edildi. Ayrıca, sayısal program modelleri sondaj kuyusu kesmelerine ve uyarılmış sondaj çatlaklarına benzetilerek, çeşitli dairesel kuyu kesitlerinin sayısal analizleri FLAC programları kullanılarak yapıldı. Modellemelerde, yatay arazi gerilme girdileri iterasyon yapılarak kuyu etrafındaki yenilmelere ulaşılana kadar denendi. Son olarak, her iki analitik ve sayısal yöntemleri kullanarak, kuyu etrafındaki yatay gerilmelerin büyüklüğü ve yönelimi belirlendi.
Özet (Çeviri)
Wellbore instability is a major problem in the oil and gas industry. Rock failures occur around the borehole when the induced local stresses exceed the rock strength. Borehole breakouts and drilling-induced fractures (DIFs) are important indicators of horizontal stress orientation. Borehole breakouts are stress-induced enlargements of the wellbore cross-section which occurs when the stresses around the borehole exceed the compressive strength of the borehole wall. DIFs are created when the stresses concentrated around a borehole exceed tensile strength of the wellbore wall. In this study, a Formation Micro Imager (FMI) log which was carried out for a solution mining project in Kazan district of Ankara was used to determine the in-situ horizontal stress magnitude and orientation determination of the site. The FMI log was analyzed to determine and differentiate the DIFs and breakouts. Laboratory and field studies were carried out to determine the mechanical properties of the formations that the well was passing through. Leak-off tests from the field studies were analyzed to determine minimum horizontal stress magnitude. Later numerical analyses of various circular cross-sections of the borehole was done using FLAC to mimic the DIFs and breakouts. An iterative in-situ horizontal stress inputs were tried in the models until matching the failures around the borehole. Later, the orientation and magnitude of the horizontal stresses around the borehole was determined using both analytical and numerical methods.