Sanat nesnesi olarak halı
Carpet as an art object
  1. Tez No: 573471
  2. Yazar: ZİYAFETTİN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHADIR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çağdaş sanat ifadelerinde, 1960'lı yıllarda ortaya çıkan felsefi ve sanatsal yaklaşımların etkisi büyük bir öneme sahiptir. Bu dönemin sanat düşüncesinin biçimlenmesinde etken olan çevre ve toplum bilinci; tüketim toplumuna karşı olmak, dünya barışı, insan hakları, feminizm ve kapitalist sistem karşıtı evrensel doğrular temelinde gelişmiştir. Sanatçı, ifade biçimi olarak fluxus, kavramsal sanat, enstalasyon, land art, eco-art, performans sanatı, yeni dışavurumculuk, street art, urban art, video art, dijital sanat, internet sanatı, yazılım sanatı olarak ifade edilen çeşitli biçimler ile kendisini ifade edebilmektedir. Sanat, kendini tanımlayan yeni ifade biçimleri ile her zaman sanatçının ve güncel sanatın zaman, mekân ve kavram olarak önünde bir yerde bulunmaya devam etmektedir. Sanatçıların ifade biçimleri içerisinde geleneksel üretimler de ya üzerlerinde yüklü anlamları ile ya da bu ifade biçimleri içinde yüklendikleri anlamları ile kendilerine yer bulabilmektedirler. Halı da bu geleneksel üretimlerden birisi olarak, kültürel ve yaşam alanı çağrışımlarından dolayı çağdaş sanatta sanatçı tarafından tercih edilen sanat nesnelerinden birisidir. Bu tez, çağdaş sanat çalışmalarında, sanatçının ifade biçimi içerisinde kullandığı“halı”yı,“sanat nesnesi”kavramı çerçevesinde sanatsal ve felsefi yaklaşımlar açısından ele alıp tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The philosophical and artistic approaches of the 1960s have a great impact on contemporary art statements. The environmental and public consciousness which has led to shaping the artistic conception has been developed based upon being against to consumption society, world peace, human rights and feminism, universal values against the capitalist system. The artists can express themselves in different styles denoted as Fluxus, conceptual art, installation, land art, eco-art, performance art, neo-expressionism, street art, urban art, video art, digital art, internet art, software art. Art always continues to exist of its new descriptions in front of the artist and contemporary art as time, space and concept. Furthermore, the traditional practices are also manifest themselves either with their meanings or the meaning that they have got from the context. The carpet is one of these art objects preferred by the artists as being one of the cultural and living space connotations. This thesis discusses the“carpet”which is used by the artist as a stylistic feature by discussing the“art object”concept based on the artistic and philosophical approaches.