İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında Sovyet müziği bağlamında keman eserleri üzerine bir inceleme
An analysis of violin works in the context of Soviet music during and after the World War Two
- Tez No: 573472
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU GÜNER CANBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, dünya tarihinde büyük önem taşıyan İkinci Dünya Savaşı'nın Rusya ve Rus bestecilerin hayatları ve keman eserleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yazıldı. Birinci bölümde, Rusya'nın tarihsel ve kültürel gelişmeleri dönemlere ayrılarak araştırılıp inceleniyor. Bu araştırmalar yapılırken ülke yönetimi ve sanat arasındaki ilişki irdeleniyor. Ulusçuluk kavramının ve savaşların Rus sanatına etkisi incelenerek İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında dünyada gelişen müziğin durumu anlatılıyor. İkinci bölümde, Rus bestecilerden Prokofiev, Shostakovich ve Stravinski'nin hayatlarında ve eserlerinde (keman konçertosu ve keman piyano sonatı) savaşın etkileri araştırılıyor. Sonuç olarak;“İkinci Dünya Savaşı ve Sonrasında Sovyet Müziği Bağlamında Keman Eserleri Üzerine Bir İnceleme”adlı bu çalışmada toplumsal olayların ve devlet yönetiminin tarihin her anında müzisyenleri ve bestelerini doğrudan etkilediği görülüyor. Özellikle İkinci Dünya Savaşı zamanı olduğu gibi, müziğin halkın üzerindeki etkisinin farkında olan liderler tarafından bu dönemde bestecilere“kitle müziği oluşturma”görevi veriliyor. Bu çalışmada da bestecilerin üzerindeki bu baskının keman eserlerinde nasıl ortaya çıktığı açıklanıyor.
Özet (Çeviri)
This study is written to examine the impact of the second world war – which is a significant part of the world history – on Russia and Russian composers and the compositions they have written for the violin. In chapter one, both historical and cultural developments of Russia is examined by historical periods. The examination is done by addressing the influence of political regimes on the subject of music. The state of developing classical music is explained in both during and after the world war two era by underlining the idology of nationalism and the great wars. In chapter two, the lives, violin sonatas and concertos of Russian composers Prokofiev, Shostakovich and Stravinsky are examined and impacts of world war two analysed. In conclusion, in this work entitled“An analysis of violin works in the context of Soviet Music during and after the world war two”it is extrapolated that social events and political regimes indeed have direct influence on composers and their work in every part of history. Leaders who are aware of the influences of the music on the people, gave composers the task of creating music masses. In this research. It is explained how this pressure on composers affected their compositions for violin.